štvrtok 14. júna 2012

Urobila som si radosť

Od skorej jari, kedy som si kupovala hyacinty a prvosienky, potom raz kyticu bielych tulipánov, som si nekúpila žiaden kvet. Už dlhšie obkukávam v obchodoch orchidey, pretože tie dve, ktoré mám doma, mi nekvitnú a jednej z nich akosi mdlo ovísajú listy, to znamená, že svoje dni má asi zrátané. Dnes mi v obchode padli do oka iné kvety. Také, aké som ešte doma nikdy nemala. Vôbec som nerozmýšľala a o chvíľu už moja nová kvetina prešla cez pokladňu a vybrala sa na krátku cestu ku mne domov.

Je to kvet, ktorý mala moja mama v svadobnej kytici. Mala ich biele, ale ja som si z ponuky farieb vybrala oranžovú. Oranžovú preto, aby mi ladila s interiérom obývacej izby. Pri kúpe som nemala o tejto rastline žiadne informácie, ale keďže na kartičke, ktorá bola vpichnutá v kvetináči, boli rady pestovania pre  indoor aj outdoor, dovtípila som sa už tam, že kvet budem môcť neskôr vysadiť aj na záhon.

Calla (Zantedeschia) je ten kvet, ktorý mi už niekoľko hodín stojí na parapetnej doske okna. Rastlina, pochádzajúca z južnej Afriky, kde rastie voľne na brehoch potokov a vo vysychajúcich bažinách. Pôvodom je krémovej farby, ale krížením vznikli odrody od žltej po oranžovú, cez ružovú a červenú, až po tmavofialovú.

Dúfam, že naše spolužitie bude pozitívne a že sa z nej budem tešiť čo najdlšie.


10 komentárov:

 1. One są piękne.Wybrałaś śliczny kolor. Mam takie ciemno fioletowe. Sadziłam je do donicy na balkonie, a w tym roku są w donicy w ogródku. Pąków jeszcze nie widać :-(. Pozdrawiam.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Krásná kytička....taky tvořila mou svatební kytici, v krémové barvě.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Pekná farba tvojho kvetu... iste bude prinášať radosť .
  Mala som doma žltej farby a listy kvetu boli bodkované ale vôbec si neviem spomenúť čo sa stalo ...už to bolo dávno

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Moje mamka, měla taky bílé kaly ve svatební kytici. :-) Ta tvoje má krásnou barvičku a květů hned několik, v obýváku, ti určitě dělá parádu. Musí to být nádhera, vidět ji ve volné přírodě, představuji si, jaká to musí být krása, když roste v Africe kolem potoků. ;-)

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Vidím, že všetci tento kvet poznáte, niektorí s ním máte aj vlastnú skúsenosť buď v kytici alebo s pestovaním v kvetináči. Uvidím, či sa mi kalu podarí pestovať dlhšie len ako po jej čas kvitnutia.

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Udělala sis pěknou radost, Danielo, kaly jsou nádherné a mají překrásnou barvu, zkrášlí ti byt. Moje snacha chtěla do svatební kytice původně tmavé kaly, ale potom se rozhodla pro bílé.
  Přeji pohodový víkend. :-) Hanka

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Danielo vybrala jsi si hezkou barvu a doufam ze se ji u tebe bude darit.Ja mam bilou na zahrade, jsou to hezke kvetiny.

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Hanka & Ella: Nevedela som si vybrať z tých farieb, ktoré boli v obchode, nakoniec som sa rozhodla pre túto, pretože biela nebola. Elli, teba sa budem musieť spýtať, ako sa staráš o kalu na záhrade.

  OdpovedaťOdstrániť
 9. I must be very behind on my blog reading. What a unique shade of calla lilies. I hope you enjoy them. I'm not very good with houseplants. I hope you have better luck than me.

  Musím byť veľmi pozadu môjho blogu čítania. Čo unikátny odtieň ľalie Calla. Dúfam, že sa vám budú páčiť. Nie som moc dobrý s izbové rastliny. Dúfam, že budete mať väčšie šťastie ako ja.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. I hope it :-) In the store had a dark purple color, almost black.

   Odstrániť