sobota 9. júna 2012

Prečo sa im u mňa nedarí?

Tak, ako sa kedysi u mňa darilo oleandrom, ako sa teraz darí papuľkám, tak sa u mňa nepáči ibištekom. Ibištek alebo čínska ruža je podľa mnohých nenáročná rastlina, ktorej netreba venovať žiadnu špeciálnu starostlivosť. Zvyčajne každému tieto kvety nádherne rastú a aj kvitnú. Mne ani veľmi nerastú, ale ani nekvitnú. Už som viackrát povedala, že tento kvet viac domov neprinesiem, no aj vlani som dostala od mamy dva exempláre. Oba vtedy kvitli, oba boli krásne. No u mňa im už všetky puky opadli a aj tie, ktoré postupne nasadzovali, opadávali. Tohoročná zima sa o moje ibišky postarala,  oba mi zamrzli na spoločnej chodbe. Zostal mi iba jeden, ktorý je už veľmi starý a ktorý som dostala od bývalej kolegyne. Za ten čas ma potešil tuším jediným kvietkom :-( 

Možno mi poradíte, čo mám robiť s týmito kvetmi, aby som ich dopestovala až do zdarného kvitnutia.

V posledných rokoch som začala v záhradách obdivovať iný druh ibiška, ktorý sa volá sýrsky. Kvitne v bielej, ružovej a fialovej farbe a i v ich odtieňoch. Videla som už aj s plnými kvetmi. Pred tromi rokmi som si nazbierala semienka a pustila som sa do ich pestovania. Vyrásť, to mi pekne vyrástli, ale zatiaľ mi z nich tiež nekvitol ani jeden. Niekoľko výpestkov som darovala aj susede a jej vlani jeden z nich už aj kvitol. Tak je jasné, že niekde robím chybu ja. Nehnojím, to bude jedna z nich. Ale tento rok sa polepším, dokonca som už zopárkrát kvety zaliala hnojivovým roztokom.

Na túto tému ma dnes navodila blogerka z českého blogu JaAquarius. Uvidím, ktorá z nás dostane tie najsprávnejšie rady na pestovanie hibiscusov. 

Toto je už len spomienka na to, aké kvety mali ibišky od mamy.


Tie sýrske rastú už aj pred naším domom, len je škoda, že aj z tých zostalo po tohoročnej februárovej zime menej.  Na našej ulici ich je možno vidieť viac a aj v rôznych farbách.


Keby sa vám to tu dnes náhodou málilo, tak keď kliknete 
SEM,
  dozviete sa, že už kvitne levanduľa 
 
a že Bratislava je celkom pekné mesto, sa dozviete vtedy, keď kliknete 
TAM


Prajem vám všetkým pekný víkend ! :-)

11 komentárov:

 1. schöne Blumen sind das ... und auch wunderschöne Fotos auf den Links!
  Schönes Wochenende Wünsche ich dir!
  Lieben Gruss Elke

  OdpovedaťOdstrániť
 2. I don't know much about hibiscus, but some are hardier than others. The white one I can grow in New Mexico, but tropical ones I can't grow outdoors here. It looks like the one from your Mom is a tropical one.

  Neviem nič o ibišteka, ale niektoré sú odolnejšie než ostatné. Biely môžem rásť v Novom Mexiku, ale tie tropické nemôžem pestovať vonku tu. Vyzerá to, že jeden z mama ich tropický jeden.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. From my Mom I had this Hibiscus: http://hibiscus-sinensis.com/
   and
   http://www.flickr.com/photos/cayobo/5075407/

   Odstrániť
 3. Jak už jsem psala u Katky, tak radu co s ibiškem, se ode mě nedočkáš. Ten, který jsem před lety měla doma, jsem úspěšně svou péčí zlikvidovala, ale než se mi to podařilo, kvetl každoročně. Jenže jsem nepřesazovala, nehnojila a jak je vidno, tak jen čistá voda z kohoutku to nezachání. :-(
  Díky za přání pěkného víkendu, ale co se týče počasí, moc se nevydařil, dnes od oběda prší a prší. Aspoň jsem se potěšila pohledem, na tvé barevné syrské ibišky. ;-)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Vyzerá to tak, že sa rady nedočkám od nikoho :-( Zase som ten, čo prežil zimu poriadne na jar zostrihala a uvidím, či budú rásť len listy alebo aj kvety.

   Odstrániť
 4. Ibišky mají nádherné květy, Danielo. Docela se divím, že vydrží před vaším bytovým domem. To u nás by je někdo brzy ukradl nebo zničil!
  S pěstováním ti taky neporadím, i když jsme mívali několik ibišků doma. Pamatuji si jen, že jsme je v polovině května dávali ven a na podzim zase domů.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Aj u nás sa občas stane, že si niekto niečo prisvojí. Len nedávno mi suseda ukazovala prázdne miesto po kríčku dráča, ktorý len krátko predtým kúpila a zasadila pri dome. Verím, že väčšina je takých, ktorým záleží na tom, aby bolo okolie domu pekné.
   Aj ja dávam ibišky na leto von na balkón, lenže nekvitnú mi ani vonku ani v byte.

   Odstrániť
 5. Nevím, ale v Jižních Čechách, kam jezdím, ibišky kvetou a daří se jim. Máme bílé, červené, fialové... Před deseti léty, když byl dům i zahrada zaplaven vodou, když voda opadla a vše bylo od bahna, tak první na zahradě začaly kvést bílé ibišky...

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ty asi píšeš o ibišku sýrskom, ktorý mi zatiaľ nekvitol preto, že ešte nedorástli do veľkosti, aby kvitli. Ale ja som sa pýtala na ibišky z prvej fotografie. Tým sa hovorí aj čínska ruža. Tie mi nechcú kvitnúť, to sú vlastne izbové kvety, ale v lete sa môžu pestovať aj vonku.

   Odstrániť
 6. Mne tiez 20 rokov činska ruza nekvitla,len listy rastli,tento rok som ju zrezala,presadila do mensieho kvetinaca,kazdy tyzden hnojim krystalonom plod a kvet,a dala som ho letnit na balkon kde je slnko od poobedia do vecera a konecne nahodila puky,tak sa velmi tesim.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Jéje, ďakujem, že sa niekto zatúlal ešte aj na tento môj blog. Tým mojim ibiškom nepomáhalo ani zostrihanie, nič. Tie, o ktorých som písala, už vyhynuli. Teraz mám ďalší v tej lososovej farbe. Na jar som ho dosť radikálne zrezala, kvitol, ale nič moc. Dokonca tie prvé kvety neboli plné, ale len také obyčajné. Dnes by som taký istý článok mohla napísať aj o levanduli, ktorá mi nechce ani za ten svet kvitnúť.
   http://fotografiedb.wordpress.com/2014/07/31/tento-zpusob-leta-zda-se-mi-ponekud-nestastnym/

   Odstrániť