pondelok 18. júna 2012

Ostrovné lúčky

Tak sa volá miesto, kam som sa zvykla po minulé roky bicyklovať aj kúpať. Ostrovné lúčky boli pred rokmi vyhlásené za prírodnú rezerváciu  s cieľom ochrániť spoločenstvá suchomilných travinno-bylinných a krovitých porastov a iných typických lúžnych porastov.

Včera som zostala prekvapená, keď som na ceste vedúcej medzi dvomi jazerami našla veľké betónové zábrany, na ktorých bol nápis zákazu vstupu.  Preto som sa teraz snažila googliť a zistila som, že na kúpanie je vyhradená len časť veľkého jazera od hlavnej cesty. No napriek zákazu som prešla kúsok ďalej a videla som, že žiaden zákaz tam nikto nedodržiava, pretože na vzdialenom brehu som videla množstvo opaľujúcich sa a kúpajúcich sa. Nemyslím si, že niekto, kto príde na jazero peši, prípadne na bicykli, tam môže narobiť škody. Len keby sa tam tí ľudia správali tak, aby po nich nezostávalo pri jazerách smetisko. Prečo si niekto nedokáže odniesť prázdnu plastovú fľašu domov? Keď ju zvládne doniesť plnú, aký problém mu robí odniesť ju prázdnu? Voči takýmto ľuďom som mala vždy výhrady. Veľakrát sme tam našli neporiadok po nočnom záťahu rybárov, ktorí tam neraz prišli autami až k vode, ktorí tam zakladali ohniská a tie si po sebe neupratali. Množstvo prázdnych fliaš od alkoholu svedčilo o tom, že sa tam len ryby nechytali. Už som na stránkach tohto blogu písala viackrát, čo všetko zostáva po takýchto "rybároch" nielen pri čunovských jazerách, ale pri všetkých dunajských ramenách, ktoré sú v okolí. Z času na čas sa našli odvážlivci, ktorí prišli k jazerám kempovať. Ale takých vždy niekto nahlásil polícii a boli od jazier poslaní preč.Vlani som bola raz svedkom dokonca aj toho, že si tam niekto priniesol gumený čln s motorom. Tak to už je trúfalosť!

Jedným problémom sú samotné jazerá, ako problém vidím aj lesík smerom od Rusoviec, v ktorom bola túto zimu a jar dosť veľká ťažba dreva. Včera som bola zhrozená, čo tam po tejto ťažbe zostalo. Neporiadok, rozrytá lesná cesta. Netuším, komu ten lužný les patrí a kto je zodpovedný za to, ako to tam teraz vyzerá.

Centaurium erythraea

Leopoldia tenuiflora
13 komentárov:

 1. Vypada to na hekou krajinu ,je to skoda ze nekteri lide neumi po sobe uklidi,ted vam to tam hezky kvete.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Nice place for a walk....and you have made very nice pictures.

  Greetings, Joop

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Na ceduli čtu, že jsou Ostrovní loučky přírodní rezervace, tak to se nedivím, že zde chtějí omezit koupání, i když je to krásné místo a koupání musí být báječné. Možná, kdyby byli lidé trochu ohleduplnější k přírodě, nemusel tam ten zákaz vůbec být, ale co s námi bordeláři!

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Ahoj Mimi, kamarátka ma sem zobrala asi pred mesiacom, opalovať sa. Bola som tu prvýkrát. Ľudia sa kúpali v obidvoch jazerách, aj keď voda bola ešte celkom studená. Velmi sa mi tam páčilo. A ten kľud... na neporiadok sme vtedy nenarazili, naštastie!

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Wunderschön dieser See und was da alles wächst die schönen Blumen... und der Wald!

  Lieben Gruss Elke

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Ďakujem za vaše komentáre. Áno, je to prírodná rezervácia, píšem o tom aj v texte a odfotila som aj tú informačnú tabuľu. Čistota v okolí oboch jazier je tento rok zatiaľ OK, asi to bude tým, že je len začiatok sezóny. Alebo si ľudia vstúpili konečne do svedomia? To by ma potešilo. Dnes som tam bola tiež, ako som prichádzala k jazerám, videla som velikánsku užovku. Bez môjho zjačania sa to neobišlo :-) Neviem aká je voda, mne trvá dosť dlho, kým sa odhodlám aj do vody.

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Vyzerá tam čarovne ... kúsok raja, nechápem ani ja ako môžu ľudia robiť smetisko na takomto krásnom mieste...
  Mňa to tiež vytáča , keď vidím niečo podobné.

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Danielko, fotečky jsi udělala krásné, miluji přírodu a právě tu panenskou, ale...že nás trápí nepořádek v přírodě, to je bohužel naše nevychovanost a my lidé si z krásy děláme "obraz Tuniska" - jsem smutná, když toulkami lesem vidím lahve, tašky a další odpadky, nyní lesáky rozryté cesty a poničenou přírodu za vidinou peněz. Všechno je jen v nás, co zasejeme, to sklidíme. Dnes půjdu na borůvky :-) Pěkný den.

  OdpovedaťOdstrániť
 9. I hate when people don't clean up after themselves. What's the purple flower the fourth from the bottom? I've never seen anything like it before.

  Neznášam, keď ľudia nebudú upratovať po sebe. Čo je fialový kvet štvrtý z dna? Nikdy som nič podobné nevidel predtým.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. It was for me difficult task :-( I found the name of the plant - Leopoldia tenuiflora.

   Odstrániť
 10. @EvaMaria a Natty: Sme rovnakej krvnej skupiny, že nás takéto správanie niektorých ľudí vytáča. Ja si pripadám mnohokrát taká bezmocná, keď vidím, čo všetko sa v prírode nachádza. Čo sú to za ľudia, ktorým to je jedno? A keď si spomenula ten Tunis. Pamätám si, keď som išla z jednej dovolenky taxíkom domov z letiska, videla som okolo seba zelené trávniky a relatívne čisto, vtedy som si povzdychla a povedala, že zlaté čisté Slovensko. Takže nerobme si z neho špinavý Tunis a mnoho iných ďalších prímorských krajín, ktoré tu radšej nechcem menovať.

  OdpovedaťOdstrániť
 11. Jeszcze dużo czasu upłynie zanim nauczymy się szanować przyrodę, bo zostawianie śmieci, to własnie brak szacunku. Piękne miejsce wybrałaś na spacer i takie cudowne kwiaty widziałaś. *** Domki, które są u Was koło Żyliny też są śliczne. Motyw na nich jest nie kwiatowy, ale też to uroczo wygląda. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpovedaťOdstrániť
 12. Zaujali ma články na tému Spoznávajme Slovensko a je tu naozaj veľa čo obdivovať.
  Michaela

  OdpovedaťOdstrániť