pondelok 25. apríla 2011

Marchegg a okolie

Marchegg bol cieľom mojej poslednej cyklistiky. Je to obec v okrese Gänserndorf v Dolnom Rakúsku s necelými tromi tisíckami obyvateľov. Hoci je na dohľad z Devínskej Novej Vsi, cyklistický most, ktorý nám sľubujú, sa zatiaľ stále nebuduje a kým sa tam dostanete, musíte prejsť okolo 40 km. Zo Slovenska sa tam dá dostať dvomi spôsobmi - buď vlakom, čo je kratšia trasa, alebo autom či na iných ľudskou silou poháňaných kolesách - teda na bicykli, ale s veľkou okľukou.
 
V mestečku je kaštieľ, pôvodne to bol vodný hrad, ktorý bol prestavaný a dnes je v ňom regionálne múzeum. Okolo kaštieľa sa rozkladá park napojený na lužný les, v ktorom je náučný chodník. Tento vedie jedným smerom k jazeru s bobrami, na inej zase k bocianej kolónii. Tá je vlastne pravou pýchou mesta. Hniezda týchto vtákov sú postavené na starých odumretých duboch. V tomto čase už sedeli bociany na vajciach a o necelý mesiac sa pomaly začnú liahnuť mláďatá.
 
Verím, že som tu nebola posledný raz. V mestečku je ešte viac pozoruhodností, ktoré stoja za opätovnú návštevu.
 

5 komentárov:

 1. Tak si prežila Veľkonočný pondelok na bicykli? Toťa obdivujem, ja som oddychoval doma-ani na tradičné "chlapské" radosti som namal chuť. Ale som si užil v predstihu................

  OdpovedaťOdstrániť
 2. @bikerjanko:Ty si ma totálne zmiatol. Pred chvíľou som začala uvažovať, že aký je dnes vlastne deň. Je veľkonočný pondelok a ja sedím doma pri počítači a púšťam si skvelú hudbu. No radšej by som bola vonku, ale samej sa mi dnes akosi nechce. V Marcheggu som bola na Veľký piatok.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Muselo tam byt hezky ,libi se mi ze si muzete zajet do jine zeme i na kole.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Marchegg aj mesto zvané "mestom bocianov". Čisté, tiché , príjemné.
  Veľmi slušní obyvatelia. Pozdraví sa Vám ako rpvý- či má 12 alebo 90 rokov.V poľovníckom v zámku som natrafila na nekorektné zápisy k jeho histórii, vo vzťahu k jeho zakladateľovi; uvádza sa ako OTTOKKAR a my vieme, že môže ísť len o Otakara Přemysla.Správcov zámku som na to aj milo upozornila.Nechceme a nemôžeme prekrúcať našu spoločnú históriu prekrúcaním takých zvučných mien. Som cyklistka a to bola jedna z mojich prvých ciest cez krásny cyklistiocký most, ktorý taktiež nadviazal na to, čo už dala postaviť naša spoločná panovníčka Mária Terézia.Beáta

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Ďakujem za zastavenie sa na mojom blogu. Málo cyklistov mi tu nechá pár slov, preto mám o to väčšiu radosť. Ja som ešte most nevyskúšala, asi to tak skoro ani nebude. Na základe informácií, že most už funguje, ktoré som mala z internetu, vybrali sme sa tam ešte niekedy v júli, ale na most sme sa nedostali. Píšem o tom na mojom inom blogu Zrkadlenie.

  OdpovedaťOdstrániť