utorok 5. apríla 2011

Hniezdenie labutí

Keby ste si chceli zistiť niečo o hniezdení labutí, tak sa určite dozviete, že labute hniezdia v období mesiacov marec až jún a že na stavbu hniezda si hľadajú pokojné  a odľahlejšie miesta. 

Túto o nich známu charakteristiku úplne ignoroval pár, ktorý si založil hniezdo na Chorvátskom ramene v tesnej blízkosti cyklistického chodníka a areálu nemocnice. Je to miesto, ktoré nie je ani odľahlé, ani pokojné. Napriek tomu sedí labutia žienka na štyroch veľkých vajciach a jej teritórium ochraňuje jej labutí muž. 

Mala som dnes to šťastie, že si labuť žienka potrebovala na chvíľu narovnať údy, alebo chcela ísť na nákup do neďalej Billy. Blízko hniezda bol totiž pohodený akciový leták.Tak sa teda  postavila a tým ukázala bohatstvo, ktoré inak skrýva pod svojím majestátnym telom. Ale keď videla, že sa tam s fotoaparátom obšmietam v tesnej blízkosti hniezda, radšej sa posadila  a z tejto pozície  upravovala svoje hniezdo tak, aby boli vajcia úplne zakryté. Zaujímavé bolo aj to, že labutiak na mňa vôbec nesyčal, ani ma nijako ináč neohrozoval.

O hniezdení labutí, ale na trošku inom, tiež nie odľahlom mieste, som písala aj TU a T U.
 


5 komentárov:

 1. Je holka si to hnizdo udelala tak blizko cesty doufam ze bude mit stesi a vylihnou se ji vsechny ctyri jak se to rekne u vas tady mlade se jmenuje cignet budes to pro nas muset tak za mesic skontrolovat.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. @Ella: Zámerne som urobila jednu fotku tak, aby to bolo vidieť, že je to blízko cesty, aj keď som musela fotiť proti slnku. No a k tomu miestu asi len toľko: holke s tým hniezdom určite pomáhal chlap a to ty iste tiež vieš, že tí chlapi nemajú vždy dobré nápady :-)))))
  Určite sa tam pôjdem pozrieť o mesiac, čo je nové. Predpokladám, že petržalské labute sú tak odolné, že sa vyliahnu všetky štyri. Máme ich tu veľmi veľa. Stačí, keď si na mojich blogoch vyhľadáš heslo labuť, zistíš, ako často sa im tu venujem.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Páni, poprvé vidím labutí hnízdo. Je obrovské! To jsi měla štěstí, že se labuť chystala zrovna na procházku. Jsem zvědavá, jestli stihneš vyfotit taky mláďátka.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. @babi Maňasová: To som rada, že som priniesla niečo, čo si ešte nevidela :-) Už vlani som sledovala jedno hniezdo. Asi som odkaz na ten článok dala nesprávne až pod fotky, pravdepodobne ste si ho zatiaľ nikto nevšimli. Idem to prerobiť.

  OdpovedaťOdstrániť
 5. No páni, to koukám, hnízdo v takové blízkosti rušné ulice! Doufám, že se labutím podaří vyvést mláďata a moc se těším, že nám je vyfotíš. Pak už bych si ale dala velký pozor, na hlídající rodiče! :-)) Jarka

  OdpovedaťOdstrániť