utorok 5. apríla 2011

Hniezdenie labutí

Keby ste si chceli zistiť niečo o hniezdení labutí, tak sa určite dozviete, že labute hniezdia v období mesiacov marec až jún a že na stavbu hniezda si hľadajú pokojné  a odľahlejšie miesta. 

Túto o nich známu charakteristiku úplne ignoroval pár, ktorý si založil hniezdo na Chorvátskom ramene v tesnej blízkosti cyklistického chodníka a areálu nemocnice. Je to miesto, ktoré nie je ani odľahlé, ani pokojné. Napriek tomu sedí labutia žienka na štyroch veľkých vajciach a jej teritórium ochraňuje jej labutí muž. 

Mala som dnes to šťastie, že si labuť žienka potrebovala na chvíľu narovnať údy, alebo chcela ísť na nákup do neďalej Billy. Blízko hniezda bol totiž pohodený akciový leták.Tak sa teda  postavila a tým ukázala bohatstvo, ktoré inak skrýva pod svojím majestátnym telom. Ale keď videla, že sa tam s fotoaparátom obšmietam v tesnej blízkosti hniezda, radšej sa posadila  a z tejto pozície  upravovala svoje hniezdo tak, aby boli vajcia úplne zakryté. Zaujímavé bolo aj to, že labutiak na mňa vôbec nesyčal, ani ma nijako ináč neohrozoval.

O hniezdení labutí, ale na trošku inom, tiež nie odľahlom mieste, som písala aj TU a T U.