sobota 23. apríla 2011

Bocianie hniezda v Marcheggu

Včera som zrealizovala dlhšie plánovaný výlet do rakúskeho Marcheggu. Už som tam chcela ísť na výlet autom, ale moji synovia môj návrh odmietli, plánovala som ho aj na bicykli, ale buď som sa fyzicky necítila na cyklovýlet alebo som nemala s kým ísť. Až predvčerom večer začali moje plány dostávať ostrejšie kontúry.

Toto mestečko je známe svojou kolóniou bocianov. Je to len na dohodenie kameňom z bratislavskej časti Devínska Nová Ves a z jej neďalekého kopca Sandberg. No kým sme sa tam dostali, museli sme prejsť skoro 42 km. Ale nech idem pekne po poriadku.

Ráno o pol deviatej som vyrážala z domu, pretože som mala byť o deviatej pod mostom Lafranconi. Odtiaľ sme pokračovali smerom na Hainburg, cez Dunaj na druhú stranu. Tam sme namiesto cyklochodníka na krátkom úseku použili normálnu cestu a tým sme si trasu o niekoľko kilometrov skrátili. Keď sme prechádzali okolo zámku  Schlosshof,  boli sme už len 7 km vzdialení od začiatku mestečka Marchegg. Najprv sme sa zastavili na nádvorí zámku, kde na jednom z komínov mali tiež hniezdo bociany. Aj v parku bol jeden strom s bocianím hniezdom. No a po krátkej prestávke v zámockých priestoroch sme pokračovali ďalej. Len kúsok za zámkom je najväčšia kolónia bocianov bielych hniezdiacich na stromoch. Škoda, že bocianie mamy už sedia na vajciach. Párenie bocianov sme prepásli približne o tri týždne. Priznám sa, že  miesto, kde hniezdia bociany, som si predstavovala väčšie.
Cestu domov sme si naplánovali inou trasou, než ktorou sme prišli. Pokračovali sme ďalej na rakúskom území smerom na sever, až kým sme sa nedostali do dediny Angern. To je hraničná obec a v nej prepravuje ľudí  a autá cez rieku Morava kompa, ktorá sa na druhej strane dostane do slovenskej dediny Záhorská Ves.  Keď sme sa blížili k rieke, práve sa "naloďovali" autá na prevoz na slovenskú stranu. Takže sme nečakali ani minútu a o chvíľu sme už boli na Slovensku. Ďalšie zaujímavé fotografie  z Marcheggu a z cesty po slovenskom území budú v pokračovaní tohto článku.

Po prestávke na jednu kofolu v miestnej krčme sme znova šliapali do pedálov.  Cez dedinu Vysoká pri Morave sme popri rieke Morave prišli až do Devínskej Novej Vsi. Keďže už bolo po pol šiestej  a ja som bola aj patrične unavená, z tejto mestskej časti som použila na prepravu do mesta autobus MHD. Počas polhodinovej cesty k Eurovei mi klipkali oči od únavy a chvíľami sa mi zdalo, že zaspím aj postojačky. Z mesta som prešla znovu bicyklom po moste Apollo na petržalskú stranu a presne o trištvrte na sedem som už bola doma.Trasa 923736 - powered by Bikemap 

Za presnosť mapy veľmi neručím. Na niektorých miestach som sa v mape strácala, tak som ich naniesla len približne. Mapa ukazuje aj maličké rozdiely v prejdených kilometroch. V skutočnosti to bola o kúsok dlhšia túra. Úsek z Eurovei domov som už na mapu nezaznamenala.

Tento článok a mnoho nových nájdete na novom súhrnnom cyklistikom blogu

Na cestách s Kellysom

Ste tam všetci vítaní! 

 

 Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára