piatok 17. februára 2012

Kam chodia Bratislavčania po vitamíny

No nielen po ne. Mestská tržnica na Trnavskom mýte bola kedysi naozaj tým miestom, kam sa nielen v sobotu dopoludnia, ale aj počas ostatných dní týždňa uberali kroky mnohých Bratislavčanov. Časy, kedy tržnica praskala vo švíkoch, sú dávno za nami. Predajcovia tu ponúkali  svoju vlastnú dopestovanú zeleninu a ovocie zo záhrad z okolia Bratislavy. V suteréne tržnice bolo veľké mäsiarstvo, ktoré ponúkalo aj varené jedlá (dnes je tam diskotéka). Na prvom poschodí boli malé obchodíky a bufety, najviac si spomínam na pekárničku francúzskych bagiet, ktorá bola na tomto mieste pravdepodobne prvá v Bratislave. Vystála som tam nejeden rad, kým som sa dostala k pultu. V jednom období som dochádzala do zamestnania práve do tejto časti mesta, na tržnicu som mala výhľad z okna mojej kancelárie, takže bola miestom, kde som často nakupovala. Stačilo len prejsť na druhú stranu ulice.

Tržnica, ktorá dostala po svojom otvorení prívlastok "nová", bola odovzdaná do užívania v roku 1981 a bola súčasťou novej výstavby na Trnavskom mýte (vtedy sa ešte táto križovatka ulíc volala Centrálne trhovisko). Na opačnej strane námestia vyrástol komplex Domu odborov, dnes Istropolis, v podzemí to bol podchod s niekoľkými obchodíkmi. Bola postavená v modernom high-tech štýle. Dnes je z celej tejto časti mesta človeku zle. Nechodievam do tých končín často, ale ako obyvateľ tohto mesta sa za túto lokalitu musím len hanbiť. V posledných rokoch chátra teda nielen tržnica, ale aj celé jej okolie. Ľudia chodia za nákupmi do nových obchodných centier a mnohé pulty a predajné priestory v tržnici začali zívať prázdnotou. 

Viac ľudí chodí za nákupmi na trhovisko, ktoré je vzdialené len jednu zastávku mestskou hromadnou dopravou. O ňom som písala v marci pred dvomi rokmi. No ešte stále sa tam dá nakúpiť ovocie, zelenina, mäso, mliečne výrobky, koláče a hlavne kvety. Aj stánky s ošatením sa tam ešte nachádzajú, no všetko toto je už len slabý odvar toho, ako to vyzeralo v tržnici v časoch jej otvorenia.

Moje fotografie zachytávajú život v tržnici v piatok v čase okolo obeda. Čiže je to jeden z dvoch dní, kedy sa tam vyskytuje najviac kupujúcich.

Sorry, týmto obrázkom som nechcela robiť  predvolebnú kampaň žiadnej strane. No v týchto dňoch je ťažké odfotiť niečo bez predvolebných bilboardov.

Z vnútra vyzerá tržnica takto:

***

12 komentárov:

 1. Faktycznie, tłumów ludzi tam nie ma i chyba szkoda tego miejsca.Wyłącz proszę te okropne "obrazki", po powrocie z wycieczki. To się robi w USTAWIENIACH i dalej w KOMENTARZACH :-). Pozdrawiam.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem za odpoveď. Ja som to hľadala hneď po prečítaní tvojho článku v nastaveniach, ale nenašla som to. Ani teraz nie :-( Stále viac som s google produktami nespokojná :-(

   Odstrániť
 2. Danielko, je prima, že je tržnice zastřešená, u nás je trochu v menším měřítku, ale venku, vždycky lituju ty prodejce, stojí tam v dešti, v horku, v zimě... A takhle se určitě i příjemněji nakupuje.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Táto a ešte jedna, ktorá nesie meno Stará tržnica, ale na účely tržnice sa momentálne nepoužíva, tie sú zastrešené. Ostatné trhoviská sú nezastrešené. Napríklad to naše, ktoré mám najbližšie k domu, je ešte aj na veľmi zlom priestranstve, pretože je tam vždy veľmi veterno, dlažba trhoviska sa pri dažďoch a mrazoch veľmi šmýka. Tam je naozaj treba predajcov ľutovať.

   Odstrániť
 3. My jsme naštěstí malé město, tak těch opuštěných a chátrajících míst moc nemáme. Nejhorší právě je, když takové místo ztratí svého majitele, to pak až neuvěřitelnou rychlostí nastane devastační proces a čím je to místo škaredější, tím hůř se najde někdo, kdo o by ně měl zájem. To už je pak snad lepší přijet s buldozerem a zarovnat všechno se zemí.
  Jinak, snímky se zeleninovými stáky, jsou pěkné.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Je to tak, ako píšeš. Je to taký začarovaný kruh. Majitelia budov zvyšujú nájomné pre predajcov, tí zvyšujú ceny predávaných výrobkov, od toho sa odvíja to, že sa toho menej predá, lebo ľudia na predražené veci peniaze nemajú.

   Odstrániť
 4. Určite sa nenahneváš, keď poviem, že toto je jediné miesto, kde vždy pri príchode do Bratislavy utekám s veľkou radosťou a tiež s očakávaním dobrých nákupov. Je len logické, že využívam blízkosť tržnice k miestu, kde zvyčajne bývam ubytovaná a už sa mi stalo, že som si dala na osvieženie aj dobrú kávičku. Vtedy mi ani moc nevadí, že tržnica je už staručká, neudržiavaná... hlavná vec, že si v jej útrobách oddýchnem a dobre nakúpim.
  Fotila si a nakupovala vitamíny, ale či si bola aj na kávičke to mi už musíš prezradiť ty. Na poslednej fotke vidím ubytovňu, alebo sa mi to len zdá?

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Spomínam si, na kávičke v cukrárni som tam bola s tebou, tentokrát som tou stranou vôbec nešla, takže neviem, či je cukráreň ešte stále realitou. Dajú sa tam nakúpiť základné potraviny, ale s tým, aká ponuka tam bola kedysi, sa to nedá ani len porovnať. Na poslednej fotke je vidieť železničnú nemocnicu s poliklinikou.

   Odstrániť
 5. Kedysi dávno,keď sa tam zvykli predávať domáce produkty som bola tržnici častou návštevníčkou. Ale potom asi zdvihli nájom za pulty a domáci pestovatelia sa odtiaľ stratili a nahradil ich predaj ovocia a zeleniny z veľkoskladov a mali to tam "v merku" chlapíci so silným ruským akcentom a tak som tam prestala chodiť.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. No čo všetko sa nedozviem... Je to škoda, že domáce produkty už málokto predáva. Aj na Miletičke sa predávajú väčšinou produkty z veľkoskladov a to už nie je to pravé, čo robí tržnicu tržnicou, trh trhom. Na našom petržalskom trhu sú aj takí predajcovia, čo idú skúpiť zeleninu, ovocie, ktorá sa predáva v akcii v Lidli alebo v Tescu a potom to predávajú ako svoj tovar. Niektorým neprekáža ani to, že sú na veciach etikety toho predošlého obchodu... Keďže som to videla neraz na vlastné oči, to je zase dôvod, prečo tam nechodím nakupovať.

   Odstrániť
 6. It looks a lot the French market in New Orleans, but mostly tourists go there.

  OdpovedaťOdstrániť