pondelok 13. februára 2012

Prechádzka neďalekými Hrabinami


V roku 2002 bolo  územie neďaleko nášho domu, ktoré je pokryté lužným lesom, vyhlásené za chránený areál. Chodievam tam veľmi často, no skutkový stav vôbec nehovorí o tom, že je to naozaj chránené územie.  Málokto rešpektuje pravidlá správania sa na chránenom území. Mnoho ľudí si tento lesík zmýlilo so skládkou odpadu, s miestom, kde zahrabú svojho uhynutého psa. Hrobov označených rôznymi na kolene vyrobenými krížikmi ozdobenými umelými venčekmi a kvetmi je tam neúrekom. Aj napriek týmto faktom sa príroda každú jar znovu prebudí, aby potešila  svojou krásou. 

Už z názvu lokality Hrabiny je jasné, že tu rastú  rôzne druhy listnáčov, ako je hrab, jaseň, brest, dub, javor. Keď na jeseň zhodia tieto stromy svoje listy, les nepôsobí práve najromantickejšie. Hnedú farbu  spestruje iba  stálozelený popínavý brečtan a parazitné imelo.

Pri včerajšej poobedňajšej prechádzke mi padlo do oka niekoľko vecí, ktoré som zvečnila mojim fotoaparátom.


Takto vyzerajú v zime listnaté stromy v lužnom lese.


Na mnohých kmeňoch stromov sú vybudované obydlia vtákov.


Aj machy odolávajú veľkým mrazom a snehu.


Príchodom veľkých mrazov sa rast snežienok trošku spomalil, ale i tak obdivujem tieto rastlinky preto, že dokážu vyrásť za takých ťažkých podmienok.
 

Kúsok zeleného imela na bielom snehu.


Počas mojej prechádzky som si v lesíku nevšimla ani jedného vtáčka. Pravdepodobne boli poschovávaní v dierach  kmeňov stromov. Ale že sú tam, dôkazom toho sú aj tieto ich stopy.Dumala som nad tým, či počas týchto studených dní  slimáky nezamrzli.


Ešte posledný pohľad na stromy Hrabiny z diaľky.14 komentárov:

 1. Very good pictures....i like them all.

  Greetings from Holland, Joop

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Ale miałaś wspaniały spacer i już przebiśniegi wypatrzyłaś ;-). Pozdrawiam

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem za komentár aj za pozdrav. Snežienky som už objavila skôr, kým neboli tieto veľké zimy.

   Odstrániť
 3. Nevím, jak u vás, ale u nás jako důkaz toho, že jsou v korunách stromů ptáci, nemusím hledat podle stop. Úplně mě to překvapilo, ale ptáci už zpívají jak na jaře, když jdu pod stromy, vidět nejsou, ale slyšet ano. Snad už podle přibývajícího světla rozpoznali, že se to jaro opravdu blíží. :-) A že se blíží, dosvědčují i ty malé sněženky.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Nebolo ich ani vidieť, ani počuť. Ale zato cestou domov som videla zase kŕdle vrán. Bolo ich stovky, možno aj tisícky.

   Odstrániť
 4. Nikdy jsem jmelí na stromech neviděla, ani na obrázku, připomíná to hnízda Snovačů která jsou tady u nás, nejdříve při prvním pohledu jsem si to myslela, fotky jsou zajímavé,žádný nepořádek nevidím, je to hezký kousek přírody. Anna

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Mňa by to tiež zaujímalo, v akých oblastiach sa imelo na stromoch vyskytuje. Myslela som si donedávna, že je to špecialita len tohto kraja, kde žijem. No pred rokom som bola na Morave a celkom ma upokojilo to, keď som po prejdení hraníc videla aj tam množstvo stromov, na ktorých bolo imelo. Nedávno som tiež videla fotografiu Viedne a na nej boli tiež stromy s imelom. Neporiadok nedávam na blog, ale teraz o jednej téme veľmi rozmýšľam, že ju sem dám. To, čo som videla pri tejto prechádzke, tak to som ešte nikdy nevidela...

   Odstrániť
  2. Anna, tak už môžeš vidieť aj neporiadok:
   http://tunisanka.wordpress.com/2012/02/14/nechyba-vam-to-v-spajzi/

   Odstrániť
 5. Krasna prechadzka ! Tie snezienky sa nadhera ... Dobry vecer, Danka !

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Už by som bola radšej, keby bolo teplo a príroda by ožila zelenou farbou. Dnes je hrozné počasie.

   Odstrániť
 6. O pár týždňov ti pôjdem nafotiť snežienkový les. Zatiaľ ich je vidieť ešte len ojedinele.

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Ta třetí je nádherná, ale ani ty ostatní nemají chybu.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Trošku som sa musela plaziť po zemi, aby som mohla odfotiť tak nízke rastlinky :-)

   Odstrániť