streda 8. februára 2012

Na Filmovom chodníku pribudla ďalšia doska

Na chodníku slávy pribudla ďalšia doska. Nie je to čerstvá informácia, je to záležitosť stará už niekoľko mesiacov. Presný dátum, kedy bola osadená v poradí druhá doska na chodníku pred divadlom, je 21. jún 2011. No najprv som vždy v meste zabudla ďalšiu dosku odfotiť a keď som už fotku mala, zabudla som o tom napísať. Ale po včerajšej návšteve divadla som si na tento dlh voči vám spomenula. 

Tradícia osadiť dosku na chodníku pred bývalým Divadlom P. O. Hviezdoslava, dnes Mestským divadlom, vznikla pri príležitosti Medzinárodného filmového festivalu Bratislava. Touto tradíciou si chce MF uctiť významných slovenských divadelných a filmových umelcov. O prvej doske, na ktorej je podpis herca  Ladislava Chudíka, som už písala. Druhá doska v poradí patrí výbornej herečke Márii Kráľovičovej. Tej herečke, ktorá práve včera výborne zahrala svoju najnovšiu divadelnú úlohu na doskách SND v hre Kvarteto.  

Pod menom Marína ju poznajú nielen jej blízki, priatelia, ale aj divadelní a filmoví fanúšikovia. Jej herecká kariéra začala v roku 1950 vo filme Priehrada, ktorý režíroval legendárny režisér Pavol Bielik. Za tých viac ako šesťdesiat rokov zahrala množstvo postáv. Po včerajšom výkone jej odkazujem, nech hrá s takou vášňou a nasadením aj naďalej. Nech sa  tá jej vrtuľa v zadku vrtí čo najdlšie.
15 komentárov:

 1. Mária Kráľovičová je aj mojou veľmi obľúbenou herečkou a mať svoju dosku na chodníku pred divadlom, jej právom patrí. Keďže moje možnosti vidieť ju na divadelných doskách sú obmedzené, tak som sa snažila sledovať jej divadelné úspechy aspoň v televízii. Prajem si, aby našu Marínu obsadzovali režiséri ešte veľmi, veľmi dlho.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Vieš, že ani ja som ju v divadle nevidela často hrať? Viac v televízii.

   Odstrániť
 2. Pozdravujem a musím dodať , že to som pekne dávno nebola v BA že nieviem o doskách pred divadlom... hanba mi , chodím hore dole...
  Ale možno cez leto sa vyberieme, pozrieť si naše mesto.
  Pekný deň.
  Ešte dodám, že Marína je skvelá herečka aj mne sa páči.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. No s tým musím veru súhlasiť, že je to hanba :-) Naopak, ja zase nepoznám druhý koniec republiky a napr. v Košiciach som bola len raz v živote a v Ľubochni nikdy :-(

   Odstrániť
 3. Toľko miest na Slovensku krásnych a ja som tam ešte nikdy... možno sa ešte podarí.
  Čo sa týka Ľubochne musím dodať, že je to krásne kúpelné miesto s krásnou prírodou ,ale to je asi všetko. Takže, ten kto hľadá v Ľubochni niečo iné bude sklamaný. Ale bicykel by si tu využila isto, máme krásnu dolinu 25 km - asfaltová cesta skoro až na samý koniec doliny.
  Ale páči sa mi ten tvoj štýl pozrieť a na druhý isť a pozrieť... dobrá motivácia...

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. 25-kilometrová dolina a určite do kopca. Ďakujem, neprosím :-) Ja som cyklista rovinkár. Už som pozvania bicyklovať na Liptov odmietla. A po ďalšie, ani s bicyklom sa trepať niekde na opačný koniec republiky nie je sranda. Na Slovensku je naozaj veľa krásnych miest, no nemám s kým tie mestá poznávať. A nielen s kým, je ešte množstvo iných dôvodov, prečo nie.

   Odstrániť
 4. Tak to by si bola Danka prekvapená , je to veľmi miernučké , voľakedy tam viedla lesná železnička, škoda už nieje...
  Je to rovina, mierny stúpak , takže žiadne kopčeky, len keby sa ti zažiadalo isť hore -na kopček -peško. Ale to neodporúčam , lebo je veľa medveďov.
  Ale veď cez leto niečo vymyslíme a spojíme naše cesty, prečo nie...

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Do leta je ešte veľmi ďaleko, tak dopredu neplánujem. Ale keď sa podarí niečo zorganizovať, budem rada.

   Odstrániť
 5. Smutno mi, że nie mogę się odwdzięczyć komentarzem di Twojego posta. Nie znam tej aktorki :-(. Pozdrawiam.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem i tak za návštevu aj za pozdrav :-) Ani ja nepoznám poľských hercov, hoci jedného trošku áno. Kapitána Klossa :-) (Stawka większa niż życie) Možno si nevidela toto:
   http://mimiajejsvet.blogspot.com/2012/02/mraziva-zima-na-devine.html
   Dobrú noc!

   Odstrániť
 6. Článek už jsem si četla včera večer, ale nějak se mi nepodařilo otevřít komentáře. Jsem ráda, že už ti tady nestraší žádné reklamy, ani Astro, ani nabídka mobilů. ;-) Paní herečku neznám, ale ten nápad s chodníkem slávy, se mi moc líbí a divadelní představení, muselo být moc hezké. Já už v divadle nebyla 100 let. :-) Jo a dnes u nás chumelí a já se z toho raduji. :-D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Jarka, nechce sa mi veriť že ju nepoznáš. Je to jedna z mála žijúcich výborných "socialistických" herečiek. Určite ju poznáš len si asi nevieš priradiť meno k tvári:-))

   Odstrániť
  2. Včera večer som si všimla, že si tu bola. Ani mne sa nepodarilo poslať komentár na inom blogu, takže to bola asi chyba na blogspote. Čo sa týka reklám, znovu ti píšem, že ja som si na blogu ešte nikdy žiadnu reklamu nevidela. Ale to bude aj tým, že ja nevidím reklamy ani inde, pretože mám tak nastavený počítač. Nepotrebujem, aby mam čokoľvek obťažovalo. Nepoužívam na blogu ani zarábanie reklamou, nemám jediný odkaz v blogu na žiadnu firmu, takže nechápem, aké reklamy u mňa na blogu idú. Dokonca ani nechodím na také stránky, ktoré sa venujú astrálnym veciam, lebo podľa mňa je to zabíjanie času.
   Skús si tú herečku vygoogliť, určite ju poznáš. U vás chumelí? U nás je len zamračené.

   Odstrániť
  3. No jo, mohlo mě to napadnout hned, opravdu jsem si jen neuměla přidat tu správnou tvář ke správnému jménu. Paní Kráľovičovou jsem si vygooglila a jsem doma. ;-)

   Odstrániť
 7. @Daniela: Myslela som si, že som nesprávne odpovedala - namiesto Jarke tebe. Vymazala som pôvodný komentár a potom som zistila, že ty si reagovala na Jarkin komentár, takže to bolo správne :-) Mám pokazenú myšku, preskakuje mi kade-tade, tak som si myslela, že to bolo kvôli tomu.

  OdpovedaťOdstrániť