utorok 7. februára 2012

Dnes večer v divadle

Po dlhšom čase som sa dnes zase dostala do divadla. Na programe činohry SND bola komédia, ktorú napísal britský dramatik Ronald Harwood.  

Režisér Emil Horváth obsadil sám seba aj do jednej zo štyroch hlavných postáv hry Kvarteto. Okrem neho sa predviedli Mária Kráľovičová, Milka Vašáryová a Marián Geišberg. V úlohách štatistov sa tam vyskytli ešte ďalšie dve postavy.

Dej tejto hry nás zanesie do špeciálneho domova dôchodcov, v ktorom prežívajú svoju starobu bývalí operní speváci a hudobníci. (Autora divadelnej hry inšpiroval na jej napísanie dokument o Giuseppe Verdim, ktorý založil domov pre starých operných spevákov). Vstupujeme do príbehu, ktorý rozpráva o tom, ako  traja operní speváci  plánujú program k výročiu  narodenia Giuseppe Verdiho. Do toho prichádza nová obyvateľka domova, ďalšia operná speváčka,  ktorá s nimi kedysi naspievala operu Rigoletto a ktorá bola zároveň veľmi krátky čas aj manželkou jedného z nich.  Táto najprv ich návrh, aby na oslave Verdiho narodenín zaspievali kvarteto z tretieho dejstva opery Rigoletto tvrdošijne odmieta, no časom sa nechá aj ona strhnúť prípravami na toto predstavenie. 

Autor hry nám svojím anglickým humorom otvoril dvere do staroby, do sveta ľudí, ktorí už svoj produktívny vek majú za sebou. Majú choroby, bolesti, ale na druhej strane majú sny, majú ešte vôľu žiť a aj niečo robiť. Som rada, že som mohla dnešný večer stráviť sledovaním tejto hry. Doporučujem ju nielen uhundraným dôchodcom, ale aj mladým ľuďom, veď staroba čaká aj ich.Fotografia Andreja Čaneckého z www.snd.sk

6 komentárov:

 1. Uz jen jak jsem cetla o cem ta cinohra je tak jsem si rikala urcite to bylo heake a zabavne.My se sice do divadla moc casto nedostanem ale obcas je to moc hezke se na neco jit podivat.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Neviem to napísať tak, aké dobré to bolo :-) Zasmiala som sa a oplatilo sa vyjsť do tej sibírskej zimy. V posledných rokoch nechodievam už ani ja často do divadla. Ťažká doba prišla...

   Odstrániť
 2. Produktívny vek za sebou mám aj ja, choroby ma tiež navštevujú, ale snívať som ešte stále neprestala. Práve vo mne skrslo predsavzatie, že si začnem aj sny plniť. Zatiaľ aspoň jeden ... blíži sa marec, čas kedy pravidelne chodievam do BA a bolo by krásne vidieť Kvarteto v podaní mojich obľúbených hercov a po dlhých rokoch naživo.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Celkom zrealizovateľný sen. Ale ja mám jeden návrh. Čo keby si si splnenie toho sna presunula na iný mesiac? Nepamätáš si, ako bolo v marci pred rokom odporne? Kvarteto hrajú určite aj neskôr, je to nová hra.

   Odstrániť
 3. Paráda, hned bych šla do divadla.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Prajem ti, aby si sa išla zasmiať na nejakú podobnú hru.

   Odstrániť