utorok 7. februára 2012

Dnes večer v divadle

Po dlhšom čase som sa dnes zase dostala do divadla. Na programe činohry SND bola komédia, ktorú napísal britský dramatik Ronald Harwood.  

Režisér Emil Horváth obsadil sám seba aj do jednej zo štyroch hlavných postáv hry Kvarteto. Okrem neho sa predviedli Mária Kráľovičová, Milka Vašáryová a Marián Geišberg. V úlohách štatistov sa tam vyskytli ešte ďalšie dve postavy.

Dej tejto hry nás zanesie do špeciálneho domova dôchodcov, v ktorom prežívajú svoju starobu bývalí operní speváci a hudobníci. (Autora divadelnej hry inšpiroval na jej napísanie dokument o Giuseppe Verdim, ktorý založil domov pre starých operných spevákov). Vstupujeme do príbehu, ktorý rozpráva o tom, ako  traja operní speváci  plánujú program k výročiu  narodenia Giuseppe Verdiho. Do toho prichádza nová obyvateľka domova, ďalšia operná speváčka,  ktorá s nimi kedysi naspievala operu Rigoletto a ktorá bola zároveň veľmi krátky čas aj manželkou jedného z nich.  Táto najprv ich návrh, aby na oslave Verdiho narodenín zaspievali kvarteto z tretieho dejstva opery Rigoletto tvrdošijne odmieta, no časom sa nechá aj ona strhnúť prípravami na toto predstavenie. 

Autor hry nám svojím anglickým humorom otvoril dvere do staroby, do sveta ľudí, ktorí už svoj produktívny vek majú za sebou. Majú choroby, bolesti, ale na druhej strane majú sny, majú ešte vôľu žiť a aj niečo robiť. Som rada, že som mohla dnešný večer stráviť sledovaním tejto hry. Doporučujem ju nielen uhundraným dôchodcom, ale aj mladým ľuďom, veď staroba čaká aj ich.Fotografia Andreja Čaneckého z www.snd.sk