piatok 24. februára 2012

Gondolieri, gondoly a iné benátske plavidlá

             
Benátky, ktoré sa nazývajú kráľovnou Jadranského mora, sú známe tým, že sú mestom kanálov a lagún. V podstate je to súostrovie, ktoré počíta až 118 ostrovčekov. Keď si dáte otázku, že aký je v tomto meste najčastejší dopravný prostriedok,  samozrejme vám nepríde nič iné na um, len to,  že je to plavidlo. Najviac preslávili Benátky gondoly s gondoliermi, ale po kanáloch sa presúvajú aj iné loďky. 

Gondola je drevená loďka, dosahujúca dĺžku 10 metrov. Má ploché dno a na prove aj na zadku lode je ozdobená kovovým zobcom, ten vpredu pripomína labutí krk. Sú vždy čiernej farby a okrem spomínaných ozdôb vpredu a vzadu loďky majú povolenú už len jednu ozdobu. Mali by ňou byť dva morské koníky, ktoré sa nachádzajú v strede po každej strane gondoly, ale mne sa podarilo odfotiť aj inú ozdobu. Sprievodkyňa nášho zájazdu nám povedala, že typické oblečenie benátskych gondolierov nie je modro-biely pásik, ako je to u iných námorníkov, ale červeno-biely. Bohužiaľ, my sme takého červeného asi vôbec nevideli.

Gondoly sa ticho presúvajú po benátskych kanáloch, vozia hlavne turistov, pretože cena za prevezenie je dosť vysoká. Počas našej návštevy mesta, aj napriek tomu, že bolo preplnené tisíckami návštevníkov, gondolieri až tak veľa práce nemali. Čas, keď nemali zákazníkov využívali tak, že svoje lodičky čistili a leštili. Nuž, kríza je asi všade.

Najviac gondol, ale aj iných plavidiel je na Grand kanáli, no vidíte ich na všetkých ostatných kanáloch v meste. Poďte sa teda na benátske plavidlá  pozrieť. 
 
Na Potulkách svetom je tiež nový článok venovaný karnevalovým Benátkam.