piatok 24. februára 2012

Gondolieri, gondoly a iné benátske plavidlá

             
Benátky, ktoré sa nazývajú kráľovnou Jadranského mora, sú známe tým, že sú mestom kanálov a lagún. V podstate je to súostrovie, ktoré počíta až 118 ostrovčekov. Keď si dáte otázku, že aký je v tomto meste najčastejší dopravný prostriedok,  samozrejme vám nepríde nič iné na um, len to,  že je to plavidlo. Najviac preslávili Benátky gondoly s gondoliermi, ale po kanáloch sa presúvajú aj iné loďky. 

Gondola je drevená loďka, dosahujúca dĺžku 10 metrov. Má ploché dno a na prove aj na zadku lode je ozdobená kovovým zobcom, ten vpredu pripomína labutí krk. Sú vždy čiernej farby a okrem spomínaných ozdôb vpredu a vzadu loďky majú povolenú už len jednu ozdobu. Mali by ňou byť dva morské koníky, ktoré sa nachádzajú v strede po každej strane gondoly, ale mne sa podarilo odfotiť aj inú ozdobu. Sprievodkyňa nášho zájazdu nám povedala, že typické oblečenie benátskych gondolierov nie je modro-biely pásik, ako je to u iných námorníkov, ale červeno-biely. Bohužiaľ, my sme takého červeného asi vôbec nevideli.

Gondoly sa ticho presúvajú po benátskych kanáloch, vozia hlavne turistov, pretože cena za prevezenie je dosť vysoká. Počas našej návštevy mesta, aj napriek tomu, že bolo preplnené tisíckami návštevníkov, gondolieri až tak veľa práce nemali. Čas, keď nemali zákazníkov využívali tak, že svoje lodičky čistili a leštili. Nuž, kríza je asi všade.

Najviac gondol, ale aj iných plavidiel je na Grand kanáli, no vidíte ich na všetkých ostatných kanáloch v meste. Poďte sa teda na benátske plavidlá  pozrieť. 
 
Na Potulkách svetom je tiež nový článok venovaný karnevalovým Benátkam.
4 komentáre:

 1. Jú, to je nádhera. Líbí se mi ty malé klenuté můstky přes kanály, musí to být hodně zvláštní bydlet v takovém domě u vody a dívat se z okna na proplouvající gondoly. Je jen škoda, že je ta voda tak kalná, ale musím říct, že v uličkách Benátek, se mi líbí víc, než na karnevalu. ;-)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Určite to je niečo výnimočné, ale so synmi sme sa zhodli, že by sme tam bývať určite nechceli. Voda v kanáloch je rôzna. Niekde bola priezračná, čistá, inde zase špinavšia. Videli sme aj to, ako z niektorých domov vytekala z výšky prvého poschodia voda rovno do kanála. Ale keď sa nad tým zamyslíme, veď kam inam by bola odvedená kanalizácia z domov??? Urobila som niekoľko článkov z Benátok, ale fotka vody sa nikde nevošla a to som už napísala, že som s Benátkami skončila :-)

   Odstrániť
 2. Krásné fotky. V Benátkách jsem ještě nebyla, tak že jste mě pěkně nalákala:)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Tak treba napraviť, čo je zameškané :-) Aj ja by som sa tam rada vybrala ešte niekedy koncom jari, začiatkom leta, kedy ešte nebude tá pravá letná sezóna. No asi to tak skoro nebude :-(

   Odstrániť