pondelok 20. februára 2012

Koniec ASTV alebo správajme sa konečne zodpovedne

Agenta s teplou vodou  /ASTV/ volám každého, kto ponúka nejaké hlúposti na predaj. A tak som si dnes nazvala aj všetkých tých, ktorí sú rozposielačmi "dôležitých" správ. Napríklad aj takej, aká mi prišla práve pred chvíľou a akú som len včera vymazávala zo svojej mailovej schránky. Tentokrát  to bolo o pití teplej vody (preto aj to prirovnanie s agentom), inokedy je to prezentácia fotografií, ktoré sú doplnené rôznymi citátmi, potom zase recepty a stále sa nájde niečo, čo považuje niekto za veľmi dôležité, aby to poslal ďalej.


Pracovala som v zamestnaní, kde vám do pracovnej mailovej schránky neprešlo nič, kde bola obrázková príloha. Či to boli fotky z dovolenky, alebo niečo, čo sa šírilo húfne mailami. Vtedy sme si občas aj pofrfľali, ale časom som zistila, že aké rozumné bolo to rozhodnutie, aby maily s rôznymi prílohami nedochádzali k príjemcom. Dúfam, že niekoľkých ľudí to aspoň odučilo, aby každú takú hlúposť, ktorá sa v tej prílohe väčšinou schovávala,  posielali ďalej.  Preto ma na druhej strane rozčuľovalo to, keď som dala niekomu súkromnú adresu a ešte sa u neho ani nestihla zohriať, už mi začali chodiť podobné maily. Niektorí  ľudia sa v práci totiž natoľko nudia, že preposielanie mailov im aspoň ako-tak uberie z ich pracovnej doby. Viem, o čom píšem. Takých ľudí poznám osobne niekoľko. Bohužiaľ. Preto vyzývam zamestnávateľov, zamestnávajte svojich zamestnancov, aby nemali čas na hlúposti.

Ak už máte v práci dlhú chvíľu, čo keby ste radšej napísali niekomu  pár milých slov namiesto toho, aby ste preposlali mail s hoaxom, kde si každý z príjemcov môže pozrieť, koľko bolo ďalších tých, ktorým sa tá správa dostala. Čo je hoax? Aj to som už vysvetľovala desiatkam ľudí, ale niekedy mám pocit, že to, čo im píšem, je akoby hádzanie hrachu na stenu. Dnes už asi každý užívateľ internetu vie, čo je to google, tak nech si každý nevedomý vyhľadá aj to, čo je hoax. Nech si to naštuduje a nech sa podľa toho aj správa.

Za seba chcem povedať len toto: Že sa mi páčia pekné fotografie, to o mne vedia mnohí. Dokážem si nájsť na internete stránky s fotkami aj sama. Nepotrebujem, aby mi ich niekto posielal mailom, spracované do nekvalitných prezentácií. Koľkokrát sa mi stalo, že tú istú som dostala od niekoľkých ľudí naraz. Nikdy, keď som nevedela, čo uvariť, neotvorila som si ani jednu z množstiev príloh s receptami, ktoré mi prišli mailom. Vždy hľadám niečo na internete, takže posielanie receptov je pre mňa zbytočné. Zdravotné rady, akou bola aj tá dnešná o pití teplej vody, sú väčšinou nesprávne a nepravdivé, takže radšej neposielajte žiadne, ako také.  Z toho teda vyplýva toľko, že sa poteším čo len kratučkej správe, s pár slovami, ale neznášam reťazovú poštu. Bohužiaľ, tieto zvyky sa z mailov začali prenášať už aj do blogov. 

Ešte jedno upozornenie pre tých, s ktorými som v písomnom kontakte. Prosím vás, neposielajte mi správy, v ktorých nie je od vás ani jedno vaše slovo, je tam len príloha, prípadne link na niečo. V posledných dňoch sa mi stalo už trikrát, že som dostala správu, ktorá sa tvárila, že je od hodnovernej osoby, odosielateľ bol presne rovnaký ako je môj kontakt, ale v správe boli spamy, linky na pornostránky a podobné zloby. Po preverení, či mi dotyčná osoba niečo také poslala, som zistila, že to bol spam. Takže všetkým oznamujem, že vaše maily, ktoré nebudú mať v tele správy žiaden váš osobný text, okamžite vymazávam. 


K napísaniu článku na túto tému som sa odhodlávala už dlhšie. Doteraz som to riešila vysvetľovaním každému osobitne, ale už ma to prestalo baviť. Našli sa takí, ktorí moje prosby ignorovali a posielali ďalej, takýchto ľudí som bola nútená zablokovať. Boli aj takí, ktorí sa urazili. Ani jedni ani druhí mi ku šťastiu vôbec  nechýbajú, lebo okrem reťazových mailov mi nič iné nikdy neposlali. Keďže môj počítač využívam aj na dôležitejšie veci, akou je mailovanie, verím, že moju výzvu pochopíte.  Budem rada, ak mi napíšete, čo si o tom myslíte vy.


11 komentárov:

 1. Máš pravdu a souhlasím s tvým rozhodnutím. Nevím jak si vybíráš e-maily, jestli přímo na webu v prohlížeči nebo jestli používáš nějakého poštovního klienta (Thunderbird, Windows Live Mail apod.) Já používám právě posledně jmenovanou aplikaci a "hodnocení" e-mailů mám nastaveno přísně. A když mi přijde od důvěryhodné osoby nějaký balast, označím si ho a příště jdou jeho mejly automaticky do spamů. Jen si jednou za 14 dní otevřu složku se spamy a podívám se, jestli tam neskončilo i něco "ne-spamového", což se může občas stát, že to aplikace vyhodnotí jako spam. Řetězové mejly typu "Pošli to dál" vůbec neřeším. U mne mají jednoduše konečnou.
  Prostě to chce svatou trpělivost, protože někteří "přeposílači" už lepší nebudou. Pěkný pozdrav. ;-)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Som rada tvojmu komentáru, hlavne jeho obsahu. Nepoužívam žiadneho poštového klienta. Mám dve mailové kontá, jedno gmailové a to druhé hotmail, ale tam tie dokonalosti nevyužívam, pretože to nie je tá hlavná mailová schránka, hoci ju mám dlhšie ako tú gmailovú. Držím si ju vlastne len kvôli blogom, ktoré mám na wordpresse. Aj mne sa už viackrát stalo, že mi spadla do spamu aj pošta, ktorá v skutočnosti spamom nebola. Preto si aj spamové pošty pravidelne kontrolujem. Vďaka a zdravím aj teba!

   Odstrániť
 2. Maily typu pošli to 10 priateľom už ignorujem...aj u mňa majú konečnú... aj keď sú tam predpovede, že ak to nepošleš, tak do troch dní...bla-bla-bla Už ma nebavia ani "Tantry"... mnohé s pravopisnými chybami
  Ale minule som sa na Fb dobre zasmiala nad týmto: " Každý, kto má rád piatok,nech si dá tento text do statusu.Jeden chlapec to neurobil a do troch dní bol pondelok!" :-))
  K.V.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ha-ha-ha. To s tým piatkom som u niekoho videla tiež a pobavilo ma to. Teraz už autori tých reťazových mailov zmenili taktiku a na konci píšu, že to nemáš posielať ďalej, ale tí dobre vychovaní, to predsa len pošlú :-) Dnes už moja trpezlivosť a slušnosť pretiekla a povedala som si dosť. Aj napriek tomu, že som môj článok poslala jednej z tých odosielateľov, prišiel mi pred chvíľou mail s prílohou bez jediného slova. Čo myslíš, kam išiel? Do koša. Nezaujímajú ma žiadni anjeli, čo boli v prílohe.

   Odstrániť
 3. Mou mailovou adresu neštěstí moc lidí nezná, ale taky se mi v ní hromadí všemožné informace a reklamy, které vůbec neotvírám a rovnou mažu. Otvírání neznámých mailů je nejlepší způsob, jak si zamořit počítač viry. Přečetla jsem si první komentář a skvěle se pobavila u "pátku", to mělo aspoň vtip! :-))

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Jarka, ja som nemala na mysli rôzne reklamné maily, také mi chodia len odtiaľ, odkiaľ som si ich objednala. (letáky Lidl, Bonprix, Ikea a pod.) Ide mi o ľudí, ktorým som dala moju mailovú adresu, sú to moji priatelia, známi, prípadne len známi z internetu a títo ľudia posielajú tie kadejaké blbosti. Ja stále tvrdím, keď sa chcem zabaviť, kliknem si na youtube a zábavy tam nájdem koľko chcem, keď si chcem vypočuť pesničku, urobím to isté, keď si chcem pozrieť pekné fotografie, poznám xy stránok, kde si ich môžem pozrieť. Ale niektorým ľuďom to môžem vysvetľovať po slovensky, ako by to nechceli pochopiť. Poteší ma pošta, v ktorej mi odosielateľ napíše niečo o sebe, spýta sa ma, čo mám nové a nie nejaké hlúposti, ktoré sú v prílohe. Je to tak ťažké pochopiť? Keď natrafím na niečo zaujímavé, tak to do sveta pošlem prostredníctvom facebooku. Kto o to bude mať záujem, ten si to pozrie, ten, kto nebude mať, bude to ignorovať. A tí, čo nie sú na facebooku, majú smolu :-) To som nemyslela vážne, tí sa určite bez toho zaobídu.

   Odstrániť
 4. Souhlasím, takové věci už ani neotvírám, nemám na to čas... Kdyby napsali jedno milé, osobní slůvko....

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Mam dwa adresy email. Jeden Interia drugi Gmail ( używany przy blogu). Do pierwsze skrzynki przychodzą różne " śmiecie", które ja nie czytając wyrzucam . *** Ostatni dzwoneczek z mojego postu jest z PIESTANY, gdzie byłam na spa. :-). Pozdrawiam.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Zdá sa mi, že som ti už tiež písala mail, jeho adresu som našla pri komentári, ktorý si mi nechala na wordpresse. Myslím, že som ti v ňom posielala meno toho vtáka, ktorého si nepoznala. V tomto článku som sa venovala e-mailovej pošte od ľudí, ktorým som ja osobne dala adresu. Lenže ako mám vedieť dopredu, kto sa ako správa na internete? Tiež by som si založila ďalšiu schránku, no nevedela by som, komu dať ktorú adresu.

   Odstrániť
 6. W Piestany byłam dwa razy. Było to 5 lat temu. Tła tam nie robiłam , bo to nie ta pora roku była. Byłam w marcu. W twoim kraju byłam w wielu miejscach latem i zimą. Czy się wybieram - na razie takiego planu nie ma. Pozdrawiam.

  OdpovedaťOdstrániť