sobota 21. apríla 2012

Púpavový pozdrav jari

Jedným z ďalších kvietkov, ktoré pravidelne v apríli zaplavia lúky, ale aj trávniky pri našich petržalských domoch, je žltý kvet púpavy. Aj keď vyzerá púpava ako burina, je to liečivá rastlina, ktorej liečivé účinky boli objavené už v 15. storočí. Receptov, ako využiť tú ktorú časť tejto rastliny, nájdete na internete mnoho. Veľa z nich pochádza zo známej knihy bylinkárky Marie Trebenovej. Jeden z nich, na sirup z púpavových kvetov, vám sem dám aj ja:

Štyri plné hrste púpavy dáme do 1 litra studenej vody a pomaly zohrievame na bod varu. Necháme prísť do bodu varu, odstavíme a na celú noc necháme  stáť. Na druhý deň všetko prelejeme cez sitko a odkvapkané kvety vytlačíme oboma rukami. Do šťavy dáme len 1 kg cukru, premiešame a pridáme na plátky ošúpaného citrónu. Hrniec postavíme bez pokrievky na sporák. Keď chceme uchovať čo najviac vitamínov, zapneme sporák na najmenší plameň. Takto zahusťujeme tekutinu bez varenia. Raz alebo dva razy celú masu ochladíme, aby sme vyskúšali správnu hustotu. Sirup nesmie byť prihustý, lebo pri dlhšom skladovaní by začal kryštalizovať, no ani pririedky, lebo by po čase skysol. Mal  by mať takú hustou aby sa dal dobre  natierať na chlieb, vtedy príjemne chutí.

Vám sa určite podarí nazbierať kvety púpav čisté. Ja také v široko-ďalekom okolí nenájdem, pretože to množstvo psov, ktoré žije v mojom okolí, si svoje potreby chodí robiť práve na miesta, kde teraz vo veľkom množstve kvitnú púpavy. 


Ešte stále som odkázaná na požičiavanie si počítača, pretože ten môj som po oznámení ceny zo servisu priniesla domov a teraz rozmýšľam, čo ďalej. Či mám k oznámenej cene za opravu pridať ešte zopár eur a kúpiť si nový alebo hľadať ďalej niekoho, kto mi ho opraví za normálne peniaze.

***


6 komentárov:

 1. Wolę dmuchawce oglądać, niż żółte kwiatki. Jeśli naprawa laptopa jest droga, to lepiej zastanowić się nad nowym, tak myślę. Pozdrawiam.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ešte som sa definitívne nerozhodla, radšej by som prijala opravu za rozumné peniaze ako kúpiť nový. Tam, kde som ho mala, chceli za opravu polovicu sumy za nový:-(

   Odstrániť
 2. Je mi ľúto že sa to nepodarilo, myslím na PC...myslím, že ešte mohol slúžiť ...teraz sa len správne rozhodnúť a podľa toho sa zariadiť.
  Pozrela si nejaké zľavy na nové PC?
  Púpava tak jednoduchý kvietok a toľko tepla ide z tej fotky...
  peknú nedeľu

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Práve dnes ráno som držala v ruke jeden leták, kde bol notebook mojej značky a do nového by som potrebovala dodať ešte dvesto eur k cene za opravu. Oprava by stála vlastne polovicu ceny nového. Otrasné.

   Odstrániť
 3. Ta poslední fotky odkvetlé pampelišky je prostě vynikající, nádherná, moc se ti podařila. Já nevím, Danielko, radši bych si asi na tvém místě koupila nový notebook, s opravami mám špatné zkušenosti, většinou se u toho pokazí zase něco jiného. A jestli je oprava tak drahá, tak si radši přidej a kup si nový.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Tú predošlú odpoveď som písala aj tebe, len som zabudla uvoľniť tvoj komentár :-( Až teraz som si to všimla. Odkvitnutú púpavu som fotila aj v sobotu, podarila sa mi lepšia fotka, ale dnes som venovala tému niečomu inému, nie kvetom.

   Odstrániť