piatok 27. apríla 2012

Čas orgovánov

Približne na prelome apríla a mája je pre mňa asi najkrajšie obdobie roka. Zelená je ešte svieža zelená, príroda vonia kvitnúcimi rastlinami. No a práve v období, ktoré je teraz, kvitnú aj orgovány. Fialové všetkých odtieňov, ale aj biele. Od jednoduchých kvietkov až po plné. S omamnou vôňou, ktorá sa  momentálne nesie aj našou ulicou. Oproti nášmu domu, len cez cestu, kvitne teraz niekoľko kríkov tejto rastliny. Aj pred naším domom kvitne prvý raz jeden biely. Kvet orgovánu  mám rada aj vo váze, ale nevydrží v nej dlho. Veľmi rýchlo zvädne. Možno poznáte nejaké finty, ktoré dokážu aj vo váze udržať kvet orgovánu svieži a pekný. 


Škoda, že nedokážem s fotografiami preniesť na stránky tohto blogu aj tú nádhernú vôňu.
Aj biele sú krásne.13 komentárov:

 1. Nejprve se mi stránka otevřela tak, že jsem viděla jen nadpis, bez snímků a přemýšlela jsem, co to ten orgován je. Už je mi to jasné, je to šeřík, nebo taky bez. U nás ještě ani zdaleka nekvete, myslím, že první fotky udělám až tak v polovině května. Když kvetou šeříky, tak už jsou stromy zelené a kvete úplně všecičko. Moc se na to těším.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Orgovány sme riešili už pred rokom :-))) Neviem, či som ja tebe napísala nejaký komentár s týmto slovom alebo to bolo niekde u mňa. Vtedy som ti písala, že je to šeřík. Ten druhý názov - bez - pre orgován nepoznám. Sme pred vami dobre dopredu :-)

   Odstrániť
 2. Ahoj Danka ! Nadherny orgovan !!!

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Je krásny, naozaj. Rastie orgován aj v Grécku? Ten som si tam nikdy nevšimla, zato viem, že tam o chvíľu začne kvitnúť iný ker, ktorý sa mi tiež páči. Má žlté kvety a ak som to dobre našla, latinský názov má Cytisus.scoparius.

   Odstrániť
  2. Αno, rastie aj to orgovan. Cytisus je teraz najkrajsi ...

   Odstrániť
 3. Was für eine Pracht an Flieder, wunderschön!
  Ich liebe ihn ob weis oder lila, rosa mehr, sie sind alle so wunderschön!!!
  Bei mir sind die Knospen schon da aber noch nciht auf geblüht!
  Ich freue mich dass du mein neuen Blog als Leser angemeldet bist. Dankeschön!
  Ich wünsche dir ein schönes Wochenende!
  Lieben Gruss Elke

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Aus meiner Kindheit erinnere ich mich, dass wir ihn auch zu Hause hatten, aber jetzt sind viel schöner Zuchtsorten.

   Odstrániť
 4. U nas jeszcze nie kwitną bzy, ale to chwilka i będą. Kocham wszystkie kolory jakie masz na zdjęciach . *** Brawo dla Ciebie, mieszkam w Sosnowcu :-). Podziwiam Cię, że pokusiłaś się na sprawdzenie egzotariów w Polsce z wystawą storczyków. Pozdrawiam cieplutko.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ak aj ku vám príšlo také letné počasie ako k nám, orgovány určite čo najskôr zakvitnú. Prajem peknú nedeľu!

   Odstrániť
 5. Orgován je krásné slovo pro krásný keř. :) Fotky se ti moc podařily. U nás šeřík ještě nekvete, ale počítám, že v tom vedru co nejdřív bude. A taky asi brzo odkvete, jestli se trochu neochladí.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Niekedy mi je to aj ľúto, že ten čas tak rýchlo letí, veď podľa počasia sme tu už mali cez víkend leto. Pritom len nedávno ešte snežilo. Ja by som si celkom priala, aby sa ešte ochladilo, lebo takéto horúčavy v apríli, to neveští nič dobré.

   Odstrániť
 6. Nádherné fotky...a mně ta vůně vadí - jsem alergik, astmatik a nedělá mi dobře.

  OdpovedaťOdstrániť
 7. The lilacs are overflowing with blossoms. That's how it was in New Mexico, too.

  OdpovedaťOdstrániť