pondelok 23. apríla 2012

Free hugs na Hlavnom námestí

Písala som už o nich na mojom prvom blogu. Sú to už viac ako tri roky, čo som pod názvom OBJATIA napísala krátky článok o Medzinárodnom dni objatí. Vtedy som sa o tom dozvedela prvý raz, odvtedy som sa stretla s touto témou viackrát. Dokonca aj dní venovaných objatiam je podľa internetu viac.

Prečo to vzniklo? Vraj nám chýba ľudský dotyk. Kampaň, ktorá sa zamerala na to, že sa na verejnosti objímajú cudzí ľudia, vznikla v roku 2004 v Austrálii a o dva roky neskôr už bola na medzinárodnej úrovni.

Počas tohto víkendu som sa stretla s objatiami  prvý raz aj v skutočnosti. Na Hlavnom námestí som si všimla skupinku mladých ľudí, ktorí mali v rukách cedule so slovami: FREE HUGS či OBJATIA ZADARMO. Bolo zaujímavé sledovať okoloidúcich. Predpokladám, že tí, ktorí podišli ku skupinke a vzájomne sa objímali, neboli Bratislavčania a neboli to ani Slováci. Boli to zväčša zahraniční turisti. Ja sama som od napísania môjho prvého článku viackrát premýšľala o tom, či by som sa dokázala objímať s úplne cudzími ľuďmi. Prečo? Len preto, že niekto vymyslel taký deň? Nepredpokladám, že v objatiach ľudí, ktorí sa takto objímajú na ulici, je nejaký úprimný cit, je to podľa mňa len formalita. Je totiž rozdiel, keď sa stretnem so známym, či s blízkym človekom a s tým sa vyobjímam, ako keby som sa mala objímať s celkom neznámym človekom.

Takže čo z toho vyplýva? Dotýkajme sa ľudia, čo sa máme radi, čo sme si blízki. Dotýkajte sa aj vy, ktorí to dokážete aj s neznámymi ľuďmi. A ja vám znovu ako pred tromi rokmi posielam moje virtuálne objatie a dajte mi vedieť, či ste sa už s touto kampaňou niekedy stretli a čo si o nej myslíte. Pre vás Slováci, keď uvidíte na ulici ľudí s tabuľkami so slovom HUGs, nejde o žiadneho Huga, ale o objatia.10 komentárov:

 1. Začala jsem psát komentář a někam mi utekl, tak znovu.
  Nevím, jestli bych se dokázala objímat na ulici s neznámými lidmi, ale když se dívám na ty snímky, roztahuje se mi pusa od ucha k uchu a musím říct, že se mi to líbí. Svět asi opravdu potřebuje to objetí a hodně lidí po něm určitě touží. Jak píšeš, kdo to dokáže s neznámými lidmi, ať to klidně dělá a my ostatní, se pojďme obejmou aspoň virtuálně. ;-)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. To sa stáva aj mne, že sa mi stratí napísaný komentár :-( Ďakujem za virtuálne objatie.

   Odstrániť
 2. Ja by som sa asi tiež nerada objímala s úple cudzími ľuďmi... ale záleží to od danej situácie a od atmosféry, k´torú by mali pritom títo aktivisti urobiť... Nielen tak jednoducho pristúpiť azrazu nič netušiaceho objať... A k Jarke... mne skôr do očí vbehli slzy, nejako ma rozcitlivela tá fotka s objatím sivovlasého pána... Zdá sa mi, že je okolo nás veľa ľudí, ktorí by to objatie naozaj potrebovali... tento článok ma doslova vyháňa k mojim rodičom... idem ich objať... A tebe tiež posielam objatie... Zatiaľ, kým máme pri sebe tých najbližších, nedostatok objatí nepociťujeme.
  Katarína V.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Katka, ty si zase dojala mňa. Ďakujem za objatie, aj za tvoje slová. Všimni si toho pána o jednu fotku skôr, než na ktorej sa objíma.

   Odstrániť
 3. Rozmýšlam nad tým ako by som sa zachovala ja... asi áno, urobila by tom to.
  A vieš prečo ? Ja to mu hovorím : ,, výmena energie ,, vraj to pomáha.
  :-)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Tak už len mať šťastie, aby si takých ľudí s ceduľami Free Hugs stretla alebo ty sama s nimi vyrazila do ulíc :-)

   Odstrániť
 4. A ja myślę, że może być miły taki uścisk nawet od obcej osoby. Pozdrawiam.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Túto skupinku ľudí som sledovala dobrú chvíľu a zaujímavé na nich bolo to, že nie oni boli tí, ktorí objatia rozdávali, ale čakali na ľudí, ktorí ich prídu objať.

   Odstrániť
 5. A kde zmizol moj komentar? Tak este raz posielam moje virtualne objatie. Ja to milujem a drzim sa hesla; aspon jedno objatie denne.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem, potešilo ma, že je až z takej diaľky :-)) To, že sa mi stratí napísaný komentár, sa občas stane aj mne. Vtedy si poviem, no dobre, opakovanie je matkou múdrosti :-) Ahoj.

   Odstrániť