piatok 19. augusta 2011

Všadeprítomná zlatobyľ

Minule som písala o netýkavke žliazkatej, dnes prinášam fotografie ďalšej inváznej rastliny,  ktorou je zlatobyľ. Nechcem tu písať presné botanické názvy, pretože nie som taký odborník, aby som ich vedela rozlíšiť. Jednotlivé druhy sú si veľmi podobné, rozlišujú sa aj tým, kde rastú. Ja som tieto moje fotografie nasnímala neďaleko Dunaja. V mojom okolí je táto rastlina veľmi rozšírená. V tomto období tu všetko kvitne žltou farbou. 

Pred pár rokmi som zostala veľmi prekvapená, keď som uvidela vetvičky zlatobyľu v jednom  z tých  drahších kvetinárstiev v meste. Môžem vám prezradiť, že jeden "kvet" nebol vôbec lacný. Takže tí, čo majú obchodného ducha, môžu na tejto rastline celkom pekne zarobiť. Na druhej strane je rastlina osožná aj tým, že poskytuje veľa nektáru a peľu, takže včelári ju vo veľkom využívajú. No i napriek tomuto  prínosu by som bola oveľa radšej, keby dunajské lúky zakvitali inými pôvodnými kvetmi.
4 komentáre:

 1. Mimi, o netýkavce jsem na svém blogu už také psala (http://ema70.blog.cz/1009/netykavka-zlaznata). Zlatobýl jsem u nás viděla zatím jen na rumištích a příkopech. Na loukách naštěstí zatím ne. Ale v květinové vazbě vypadá zajímavě.
  Pěkný a pohodový víkend.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. @Ema: Včera som bola na našom trhu a čo som tam nevidela predávať medzi kvetmi? No predsa zlatobyľ :-) Tvoj článok o netýkavke som si pozrela, ďakujem za link.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. U nás se zlatobýl taky vyskytuje spíš na skládkách, nebo kolem příkopů a starých plotů. Jednou jsem si ho natrhala i do vázy, vydržel v ní dlouho, ale sypalo se z něj spousta žlutého pylu a ze začátku, mi moc "nevoněl".

  OdpovedaťOdstrániť
 4. @Jarka: Mne to doteraz vôbec nenapadlo, aby som ju ovoňala. Niekde som čítala, že táto rastlina je aj dosť veľkým alergénom. Takže domov si ju radšej nenosím.

  OdpovedaťOdstrániť