nedeľa 7. augusta 2011

Prechádzka popri Chorvátskom ramene

Včera som moju cestu domov z nemocnice na Antolskej skončila na Veľkom Draždiaku. Hneď v jeho susedstve je  Chorvátske rameno. Takže som nešla na žiadnu blízku zastávku autobusu, ale som sa vybrala popri ramene peši až ku Kauflandu, kde som si bola urobiť nákup. Až odtiaľ som potom išla domov autobusom.

Chorvátske rameno tečie cez Petržalku v dĺžke viac ako päť kilometrov. Je vyhĺbené v bývalom ramene Dunaja. Obyvatelia tejto mestskej časti mu niekedy hovoria len jednoducho "kanál". Napísala som, že tečie, ale ja vôbec neviem, či voda v ňom vôbec tečie, myslím si, že voda v ňom úplne stojí.  A keďže je jeho voda dosť plytká, v lete sa prehrieva a na jej povrchu sa tvoria mnou nazývané žabince. Nepoznám správny názov tých útvarov, ktoré sa v hojnom počte tvoria na hladine vody. To mi dosť na tejto vode prekáža, esteticky to Chorvátskemu ramenu nepridáva, ale skôr uberá. Uberá mu aj to, čo sa nachádza v jeho vode a na brehoch. Ale to už nie jej spôsobené prírodou, ale ľuďmi, ktorí sa v jeho okolí vyskytujú. Aj napriek každoročnej brigáde zameranej na čistenie vody a okolia ramena, nachádzajú sa v jeho vode neskutočné množstvá rôzneho odpadu, hlavne plastových fliaš.  Je to smutné, ale je to bohužiaľ naša vizitka.

Po okrajoch brehov rastie skoro na celom území rákosie, preto mám niekedy problém odfotiť niečo vo vode. Rákosie totiž dorastá až do mojej výšky, a tým prekáža na mnohých miestach môjmu výhľadu na vodnú hladinu. Popri celej dĺžke ramena vedie chodník, ktorý je zároveň aj cyklistickou cestičkou. Územie medzi ramenom a chodníkom je zarastené rôznymi rastlinami, takže od skorej jari do neskorej jesene tu stále niečo kvitne. Ale len do chvíle, kedy sa do flóry nezahryznú kosačky, ako tomu bolo zrovna aj pri mojej poslednej prechádzke na týchto miestach. Chápem, kosiť sa to tam musí, ani si neviem predstaviť, ako by to tam vyzeralo, keby sa vôbec nekosilo.

Aj na vodnej hladine sú rastliny, ktoré ju ozvláštňujú. Na viacerých miestach kvitne lekno a v jednej časti bujne rastúca a žltou farbou kvitnúca leknica žltá. Na vode je vidno plávať labute, kačice, lysky čierne a sliepočky vodné. Vo vode plávajú rôzne ryby, preto je Chorvátske rameno aj rajom pre rybárov. Keď som prechádzala úzkym chodníčkom po jeho brehu, chvíľami som len počula čľupot, čo tesne pred mojimi nohami skákali do vody žaby.

To, čo sa mi podarilo odfotiť pri poslednej prechádzke, je vidieť na týchto fotografiách.


7 komentárov:

 1. Milá Danka,
  opravdu krásné kolážové fotografie.Připadala jsem si jako v nějakém chráněném přírodním parku kdyby tam nabyly zachycené panelové domy.Ale i tak jeto nádherná příroda.......
  Krásný den i když u nás zase pod mrakem a s deštěm.Martina

  OdpovedaťOdstrániť
 2. @Marťa: Ďakujem ti pekne, že si zavítala ku mne a nechala tu odkaz. Bolo by na tých miestach oveľa krajšie, keby niet tých odpadkov vo vode. Pri fotení som sa snažila, aby tie plastové fľaše nebolo vidieť. Poznáš Petržalku?
  Pekný deň aj tebe!

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Danielo, par dni jsem tu nebyla a hned takove zajimave clanky. Zaujal me vyber tvych knih, ty krasne zamlzene fotografie v clanku predchozim i tyto parkove. Ty zelvy ziji v kanale cely rok? Dani, preji krasny tyden, Katerina

  OdpovedaťOdstrániť
 4. @Katerina: Ahoj Katka, knižky mám síce aj ja v mojej knižnici, ale sú to knihy mojej sestry :-) Na písanie románov ja vlohy nemám.
  Ten kanál, čiže Chorvátske rameno, nie je vôbec žiaden park, aj keď sa už roky hovorí o tom, že by sa v jeho okolí nejaký park, oddychové miesto pre obyvateľov Petržalky, mal vybudovať. Najviac rečí je o tom vždy pred voľbami, kedy si nás budúci poslanci chcú kúpiť takýmito sľubmi. Korytnačky žijú v kanáli po celý rok. Je to druh korytnačka písmenková, ktorá sa predáva ako akváriové zviera a keď sa niektorým chovateľov zunuje, tak ju vypustia do voľnej prírody, čo nie je ten najlepší nápad. Táto korytnačka je predátorom. Konzumuje iné živočíchy od vodných bezstavovcov až po stavovce. Žerie napríklad žubrienky, ale aj dospelé jedince žiab, ktoré sú u nás chránené.
  Takže toľko o tých korytnačkách, viac fotografií nájdeš u mňa, keď si na mojich blogoch zadáš heslo "korytnačka".
  Prajem ti tiež príjemné dni!

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Moc pěkné! Ty ryby jsou, doufám, focené ze břehu ne pod vodou? :-)
  Koukám, že se mám s digi co učit.
  Ach jo, byl jsem zvyklý na film.
  Teď jsem se trochu týden zaučoval s novým Canonem a snad někdy dojde k tomu, co bych chtěl, že fotograf má být skoro srostlý s přístrojem a ovládat ho co nejvíce. Tak jsem to vnímal u filmového fotoaparátu. Ne aby ho ovládal přístroj, jako mi to připadalo u mého prvního digi kompaktu Olympus.
  Také jsem se chtěl ptát na želvičky, ale teď vidím, že je to v předchozí odpovědi.

  OdpovedaťOdstrániť
 6. @Odowakar:Ryby sú samozrejme fotené z brehu :-)Ja zatiaľ môj fotoaparát neovládam, pretože som bola zvyknutá fotiť s automatickým kompaktom, takže som nikdy nepotrebovala vedieť, čo je clona, čas a podobné veci.
  Som zvedavá na tvoje prvé fotky z Canonu.

  OdpovedaťOdstrániť
 7. I toto přání mohu splnit.
  https://picasaweb.google.com/110020195816203931129/2011080107LetniSoustredeniVHojsoveStrazi?authuser=0&authkey=Gv1sRgCMW0xovbg5XXEQ&feat=directlink
  Zkoušel jsem během týdnu na Šumavě si trochu hrát, ale mám fotopřístroj dva týdny. Je to pro mne ještě mnoho tajů a otázek.

  OdpovedaťOdstrániť