utorok 16. augusta 2011

Netýkavka žliazkatá

Tiež sa vám pri prechádzkach prírodou zdá, že náš okolitý svet zaplavili rastliny, na ktoré si z detstva nepamätáte? U mňa je to určite aj tým, že som vyrastala v úplne inom prostredí, v akom žijem teraz,  ale nebude to asi len v tom. 

Aj média nás v posledných rokoch občas upozornia na to, že v našej prírode sa usadili nové druhy rastlín, ktoré sem pôvodne nepatrili. Nazývame ich invázne. V minulosti sa k nám dostali z Ameriky alebo Ázie buď náhodou, alebo zámerným pričinením človeka. Sú to totiž väčšinou rastliny s pekným dekoratívnym kvetom. V našich podmienkach sa veľmi dobre prispôsobili a vytláčajú pôvodné druhy rastlín. Jednou z takýchto rastlín je práve kvitnúca  netýkavka žliazkatá – Impatiens glandulifera.

Jedná sa o jednoročnú rastlinu dorastajúcu až do dva a pol metrovej výšky. Jej kvety sú rôznych ružových odtieňov od bledoružového až po cyklámenový. Od júna až do októbra, teda v čase svojho kvitnutia, je rastlina  bohato navštevovaná včelami.
 5 komentárov:

 1. Náhodou, netýkavku znám od dětství. Asi jich je, ale víc druhů, ta na tvých snímcích je úplně nádherná. Vždycky jsme si jako děti a vlastně i teď, když ji někde vidím růst, hrály s jejími plody. Když ten jakoby lusk (musí být správně uzrálý), šikovně zmáčkneš mezi prsty, tak vystřelí semínka. Až zase netýkavku uvidíš, schválně si to vyzkoušej. ;-))

  OdpovedaťOdstrániť
 2. @Jarka: Vidíš, ja som túto pekne kvitnúcu rastlinu zaregistrovala len pred pár rokmi. Asi to bude tým, či píšem - žila som v inom kraji. Druhá možnosť, asi tá bude pravdepodobnejšia, že som nevšímavá a viac som si všetkého začala všímať až vtedy, ako som začala chodiť s fotoaparátom. O tých semienkach som sa dočítala na nete (vraj dostrelia až do diaľky 7 m), ale v reáli som si to ešte nevšimla. Už si začnem všímať aj to. Musím ešte nejaký čas počkať, kým semená dozrejú.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Podobne ako píše Jarka, aj ja sa rada hrajem s netýkavkou a mala si vidieť oči mojej vnučky, keď som jej ukázala čo netýkavka robí, keď sa jej v správny čas dotkneš:-)) Hojne rastie okolo potokov, jazier ... Inak podobne vystreľuje semienka napr. fialka alebo aj pliaga záhradiek kyslička. Keď to človek neustriehne, tak má fialky po celom dvore. Inak minule ukazovali v TVnews, že patrí medzi invázne rastliny.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. @Daniela: Ktorá fialka tak vystreľuje semená? Tá, čo kvitne na jar v lesoch? Kysličku nepoznám, idem si to vyhľadať. Nepoznám ani TVnews. Ja pozerám len TN Markíza olds :-) Tam dávajú aj trojdňové "novinky".

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Ładne zdjęcia i ciekawy blog.
  Pozdrawiam

  OdpovedaťOdstrániť