sobota 10. decembra 2011

Socha, ktorá prekážala

Začiatkom septembra 2010 bola v parčíku na dunajskom nábreží odhalená socha malej baletky. Znázorňuje dievčatko Tinku, ktorá vo veku desať rokov podľahla ťažkej chorobe. Sochu dal vyrobiť a aj ju odhalil jej otec, ktorý povedal, že socha by mala byť symbolom a spomienkou na všetky deti, ktoré predčasne opustili svojich blízkych. 

Otec bol teda niekým, kto daroval mestu niečo, čo spríjemnilo verejný priestor, no na druhej strane sa našli ľudia, ktorým socha prekážala a vyjadrovali sa, že zaberá verejný priestor. O necelých deväť mesiacov po odhalení  bola v životnej veľkosti umelecky stvárnená podobizeň desaťročného dievčatka Tinky z parku na nábreží odcudzená.  V priebehu 24 hodín chytila polícia vandalov priamo v zberni druhotných surovín, kde sa dva primitívne a prefetované mozgy pokúsili rozrezanú sochu dievčatka speňažiť.  Od novembra tohto roku už opravená socha znovu stojí v parku na dunajskom nábreží.

Týmto príspevkom sa nechcem vyjadrovať k umeleckej hodnote sochy, ktorá bola niektorými ľuďmi napadnutá. Mne osobne sa zdá, ako keby tie kritické príspevky k rôznym článkom na internete  písal ten istý človek, pretože sa podobali ako vajce vajcu. Možno išlo o nejakého  neuznaného akademického sochára, ktorému sa nedarí svoje diela predať. No na sochu Tinky na nábreží sa mi pozerá určite lepšie, ako napríklad na Jula Satinského, ktorý stojí na Dunajskej ulici. Ktovie, či aj nápad odcudziť a rozpíliť sochu pochádzal z hláv tých dvoch, ktorí to vykonali...

Toto sú fotografie sochy pred jej odcudzením, ktoré som fotila na jar tohto roku:

V mojom počítači mám viac fotografií tejto sochy. Tieto sú po opätovnej inštalácii z tohoročnej jesene.:4 komentáre:

 1. Hneď ,keď som dočítala tvoj článok som si pozrela fotku Jula Satinského... viem , že sa mi nepáčila a dnes to znova potvrdím. Neviem kto ju vymyslel a prečo práve takto?
  Táto socha sa mi páči , určite patrí ku skrášleniu prostredia. A prečo práve tam ju postavili ?

  OdpovedaťOdstrániť
 2. @EvaMaria:Ani ja si nepamätám meno autora Satinského sochy, ale teraz som to pre teba znovu vyhľadala:
  http://kultura.pravda.sk/sk_kfilm.asp?c=A060924_191439_sk_kfilm_p20

  Ešte som nestretla človeka, ktorému by sa tá socha páčila. A prečo postavili toto dievčatko práve do parku na nábreží? Tiež neviem. Ale asi preto, že je to frekventované miesto.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Nepodarená socha, nedobre vystihla samotného humoristu. Somm toho názoru, že bicykel k nemu nepatrí...

  OdpovedaťOdstrániť
 4. @EvaMaria: Vôbec netuším, prečo práve s bicyklom. Nemala som nikdy šťastie stretnúť Satinského na bicykli, ani som nepočula o tom, že by bol po Bratislave jazdil na bicykli. Ináč, pri jeho postave je to pre mňa dosť nepredstaviteľná situácia :-)

  OdpovedaťOdstrániť