sobota 10. decembra 2011

Socha, ktorá prekážala

Začiatkom septembra 2010 bola v parčíku na dunajskom nábreží odhalená socha malej baletky. Znázorňuje dievčatko Tinku, ktorá vo veku desať rokov podľahla ťažkej chorobe. Sochu dal vyrobiť a aj ju odhalil jej otec, ktorý povedal, že socha by mala byť symbolom a spomienkou na všetky deti, ktoré predčasne opustili svojich blízkych. 

Otec bol teda niekým, kto daroval mestu niečo, čo spríjemnilo verejný priestor, no na druhej strane sa našli ľudia, ktorým socha prekážala a vyjadrovali sa, že zaberá verejný priestor. O necelých deväť mesiacov po odhalení  bola v životnej veľkosti umelecky stvárnená podobizeň desaťročného dievčatka Tinky z parku na nábreží odcudzená.  V priebehu 24 hodín chytila polícia vandalov priamo v zberni druhotných surovín, kde sa dva primitívne a prefetované mozgy pokúsili rozrezanú sochu dievčatka speňažiť.  Od novembra tohto roku už opravená socha znovu stojí v parku na dunajskom nábreží.

Týmto príspevkom sa nechcem vyjadrovať k umeleckej hodnote sochy, ktorá bola niektorými ľuďmi napadnutá. Mne osobne sa zdá, ako keby tie kritické príspevky k rôznym článkom na internete  písal ten istý človek, pretože sa podobali ako vajce vajcu. Možno išlo o nejakého  neuznaného akademického sochára, ktorému sa nedarí svoje diela predať. No na sochu Tinky na nábreží sa mi pozerá určite lepšie, ako napríklad na Jula Satinského, ktorý stojí na Dunajskej ulici. Ktovie, či aj nápad odcudziť a rozpíliť sochu pochádzal z hláv tých dvoch, ktorí to vykonali...

Toto sú fotografie sochy pred jej odcudzením, ktoré som fotila na jar tohto roku:

V mojom počítači mám viac fotografií tejto sochy. Tieto sú po opätovnej inštalácii z tohoročnej jesene.: