pondelok 21. marca 2011

Jarná rovnodennosť

Netrpezlivo sme ju všetci očakávali a je už tu. Astronomická jar začala dnes 21 minút po polnoci. Máme za sebou deň, kedy je deň rovnako dlhý ako noc, čiže jarnú rovnodennosť. Od dnešného dňa sa budú dni už len predlžovať, až kým nepríde 21. júna letný slnovrat. 

Ako som už písala aj na mojom projekte 365 dní,  prvý jarný deň som využila na cyklistiku. Z domu som išla niečo po dvanástej hodine a domov som sa vrátila, keď bolo skoro šesť hodín. Ani sa mi nechce veriť, že som sa v prírode zdržala viac ako päť hodín. Na to, že som bola vonku tak dlho, som neurobila veľa kilometrov, iba 34, pretože moje bicyklovanie prerušovali často prestávky na fotografovanie. Očami som stále vyhľadávala, čo nové je v prírode. A bolo toho naozaj dosť.

Mojou prvou zastávkou bolo jedno z ramien, o ktorom viem, že tam žijú korytnačky. Pravdepodobne sa do vody dostali tak, že ich tam niekto vypustil z domáceho akvária. Jednu som už videla približne pred týždňom, ale keďže som mala so sebou len malý kompakt, nevedela som si ju priblížiť. Včera sa na slnku vyhrievali hneď dve. Snažila som sa prísť k miestu, kde sa slnili, čo najtichšie a čo najbližšie, aby som ich mohla zvečniť. No len čo som sa priblížila asi na dva metre od brehu, kde mi už nič nezavadzalo vo výhľade, milé korytnačky jedna po druhej s veľkým pleskom skočili do vody. A zase bolo po fotkách. Mám ich len zo vzdialenejšieho brehu.
Vďaka tomu, že som chcela fotiť korytnačky,  na jednom slnečnom mieste som objavila rozkvitnuté fialky. Prvé tohoročné. Takže v prírode, ktorá nás obklopuje, kvitnú teraz naraz nielen snežienky, ale aj  fialky, podbeľ a okrem iných aj rastlinka, ktorej meno som nevedela a veľmi dlho a prácne som ho vyhľadávala na internete. Modravka, latinsky chionodoxa luciliae. Túto rastlinu som nepoznala dovtedy, kým som nezačala bývať v Petržalke. Odvtedy obdivujem každú jar jej jemné modré kvietky.

Dnes som sa odviezla až za Čunovo, na Divokú vodu. Areál vodných športov, ktorý je momentálne bez vody. Tam som sa otočila a vybrala som sa na cestu domov. Ešte som sa zastavila viackrát. Aby som dvakrát  nakŕmila labute, aby som si odfotila čmeliaka, ktorý oberal peľ z rozkvitnutých bahniatok, aby som sa viackrát zastavila a započúvala do štebotu a spevu rôznych vtákov. Jar je tu so všetkým, čo k nej treba. Dnešné popoludnie v prírode neľutujem, aj keď som domov prišla dosť premrznutá, pretože som to spoza okien bytu s mojím oblečením správne neodhadla.9 komentárov:

 1. Tak to urcite stalo za to vymrznuti.Uz je tolik krasnych jarnich kyticek a uplne si dovedu predstavit vuni fialek,cmelacek uz pilne pracuje.Rekla bych ze to bylo hezky stravene odpoledne.Ella

  OdpovedaťOdstrániť
 2. @tadyatam: Včerajšia cyklovychádzka ma zmorila natoľko, že som večer zaspala pri televízore. Podľa predpovede počasia sa nám v najbližších dňoch oteplí, takže to bude stále lepšie. Idem si pozrieť, v akom časovom pásme žiješ, aby som ti vedela správne zaželať - ale asi pekný večer :-)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Mimi, je radost se dívat na tvoje fotky. Chudinky želvičky, divím se, že přežily zimu.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Celkový pohled na přírodu, ještě barvami nehýří, ale už se dají najít úžasné detaily jarních rostlinek. Povedly se ti parádní snímečky a už létají i včelky a čmeláci, to jaro je opravdu tady. Jupííí! Divím se těm želvičkám, přece nemohly přežít naši zimu! To mi nejde do hlavy a kdybys je nevyfotila, nevěřila bych. Jarka

  OdpovedaťOdstrániť
 5. @babi Maňasová: Ďakujem, teší ma to.
  @Jarka:Aj tebe Jarka ďakujem. Korytnačky tam žijú už niekoľko rokov. Aj tu na sídlisku máme taký kanál - volá sa Chorvátske rameno. Tam som už tiež fotila korytnačky. Tu je link:
  http://mojich365dni.blogspot.com/search/label/korytna%C4%8Dka
  Asi by som sa aj tam mala ísť pozrieť.

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Die Schildkröten sieht man in der Vergrößerung ganz gut. Wild wachsende Veilchen habe ich bei uns noch nie gesehen. Schön deine Wanderung mit Fotostop, so konnten wir die Natur bei dir auch erleben.
  Herzliche Grüße von Mon-Re

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Liebe Daniela,
  ...bin ganz erstaunt, denn Schildkröten habe ich noch nie in freier Natur gesehen! Ganz toll!
  Auch bei uns gibt es einige Stelle wo man wilde Veilchen finden kann. Diese Route wählen wir im Frühling immer zum Laufen, das motiviert.
  Es ist wirklich schön zu sehen, der Frühling hält Einzug, die reine Freude.
  Zur Beantwortung Deiner Frage kann ich nur sagen, dass ich bislang mit unseren Katzen die Erfahrung gemacht habe, dass sie außer Katzengras und Katzenminze keine Pflanzen fressen. Doch würde ich immer die Pflanzen meiden, die für Katzen giftig sind.
  Bislang waren sie immer mit gemütlichen Kissen in der Sonne zufrieden.
  Wünsche Dir noch einen schönen Frühling
  und lasse einen lieben Gruß hier
  Lilo

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Krásne snímky. Tá s labuťou Ti vyšla.

  OdpovedaťOdstrániť
 9. @Mon-re und Lilo: Die Schildkröten habe ich wieder in dieser Woche fotografiert. Diese neue Bilder sind viel besser.
  @skaut68: Díky.

  OdpovedaťOdstrániť