utorok 29. marca 2011

Stromy pri jazere

Už som sa tejto téme raz venovala v článku pod názvom Novodobí drevorubači. Tým, že som často v prírode, hlavne tu v mojom blízkom okolí, mám možnosť vidieť, ako sa v nej veľa vecí mení. Bohužiaľ, väčšinou k horšiemu. Nie vždy k tomu prispievajú iba ľudia svojím správaním, niekedy nám k tomu pomáhajú aj obyvatelia živočíšnej ríše.

Jazero v Rusovciach som spoznala pred viac ako tridsiatimi rokmi. Vtedy krásne miesto obklopené zeleňou. Po pár rokoch prišlo k vyrúbaniu časti lesa, pretože sa na jeho mieste začala budovať cesta, ktorá slúžila ako obslužná pre autá, ktoré vozili materiál na stavbu vodného diela.  Nepamätám si, či už v tom čase bolo tesnom susedstve jazera elektrické vedenie, kvôli ktorému sa rok čo rok vyrúbe množstvo zelene. Aby to nebolo málo, o posledné stromy, ktoré  rástli a ešte rastú na brehoch jazera, sa postarali bobry, ktoré sa v posledných rokoch dosť rozmnožili. 

V mojom vyššie spomínanom článku som písala, že som nikdy tie zvieratká pri práci nevidela. Včera sa mi ich konečne podarilo odfotografovať vo vode vyrovnávacieho kanála.  Fotila som ich z cesty, pretože som ich nechcela svojou prítomnosťou vyplašiť. Takže fotografie som musela trošku zväčšiť. Nechce sa mi veriť, že toto malé zviera dokáže zlikvidovať veľké stromy s hrubými kmeňmi.
Jediný spôsob, ako zachrániť pár posledných stromov, ktoré v lete prinesú aspoň trochu tieňa, je asi  tento.

7 komentárov:

 1. @babi Maňasová: Tieto fotky, ktoré dávam na blog, sú prístupné aj na mojom fotoalbume Picasa a práve dnes mi písal jeden pán, ktorý mi dosť často komentuje fotky, že bobor je jeho milované zviera. No mne také nepripadá. Nemám rada nič, čo mi pripomína potkana :-) Na fotenie takýchto malých zvieratiek by som potrebovala o niečo lepší objektív.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Těch stromů je opravdu velká škoda, ale na bobra se nějak nemůžu zlobit. Nedělá to ze svévole, ale proto, že je to jeho přirozenost. Tvoje snímky jsou skvělé!!

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Zapomněla jsem se, já pitomá podepsat!
  Měj se hezky, Jarka. :-))

  OdpovedaťOdstrániť
 4. @Jarka: Mne to je jasné, že to je jeho prirodzenosť :-) Neviem, ako to je s bobrami u vás, ale u nás už boli na vyhynutie. Lovili sa kvôli kožušine. V telke som počula vyjadrenie nejakého odborníka povedať, že úbytok stromov nie je až taký veľký. Ja to vidím trošku ináč. Možno mám lepšie zmapované okolie ako ten odborník :-)Keby som vytvorila album len z tých stromov, ktoré som si odfotila, tak je to pekná kôpka fotografií. A to je jasné, že si nefotím všetky.

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Liebe Daniela,
  ein sicherlich spannendes Schauspiel den Bibern
  bei der Arbeit zuzuschauen!
  Finde es gut, dass es wieder mehr Biber gibt,
  leider geht es den Bäumen dabei nicht so gut.
  Ganz lieben Gruß
  Lilo

  OdpovedaťOdstrániť
 6. @Lilo: Danke dir für deinen Kommentar.Ich hoffe, dass die Natur bewältigt alleine mit dieser Situation.

  OdpovedaťOdstrániť