utorok 15. marca 2011

Snežienkový les

K úplne prvým kvietkom, ktoré môžeme po zime nájsť v prírode, sú snežienky. Prvú tohoročnú fotografiu som tento rok priniesla už v januári, kedy  začali vykúkať spod snehu a spod vlaňajšieho lístia v neďalekých lužných lesíkoch. Najprv len veľmi nesmelo, ale postupne ich bolo stále viac a viac. 

Od prvej fotky do dnešného dňa uplynuli skoro dva mesiace, ale až teraz sú lesy pokryté kobercom rozkvitnutých bielych zvončekovitých kvietkov tejto rastliny.  Táto rastlinka ma fascinuje aj preto, že som ju ako dieťa poznala len z obrázkov. Tam, kde som vyrastala, snežienky vôbec nerástli. Prvý raz som ich videla až vtedy, keď sme si ich posadili doma v záhrade a to som už bola dospelá. 

Už viac ako tridsať rokov žijem v Petržalke, ktorá je obklopená lužnými lesmi a v nich sa každoročne na jar koná krásne biele divadlo.  Keďže sú momentálne na vrchole svojho kvitnutia, prinášam vám tento rok posledný raz fotografie týchto jemných kvietkov.


7 komentárov:

 1. Tak tomu říkám úroda, tolik sněženek pohromadě jsem snad ještě nikdy neviděla.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. @babi Maňasová: Také množstvá som nevidela ani ja, lebo som nikdy na tieto miesta v čase kvitnutia snežienok nechodila. No tento rok som s cyklistikou začala podstatne skôr ako po iné roky, tak vidím aj veci,ktoré som doteraz nemala možnosť vidieť.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Pohled na les plny Snezenek to musi byt krasa.Ella

  OdpovedaťOdstrániť
 4. @tadyatam: Ďakujem za komentár. Snežienok som si tento rok užila. Aj pred chvíľou som prišla domov z prírody. Ešte stále kvitnú a už sa miešajú s takými drobnými modrými kvietkami. Priznám sa, neviem, ako sa volajú. Dúfam, že z dnešných fotiek sa bude dať niečo uverejniť.

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Som rada, že ich je tam zas tak veľa. V polovici 80-ich rokov sme nachádzali počas prechádzok celé biele lúky. Potom veľkú časť lesov a lúk pri Jarovciach zničili.
  Tento rok som na vlastné oči snežienku nevidela. Niet sa čo čudovať, keď som na PN-ke. :-(

  OdpovedaťOdstrániť
 6. @skaut68:Myslím, že som to na niektorom z mojich blogov písala, že som v predošlých rokoch nechodila tak skoro bicyklovať, takže som nemala ani tušenia o tom, aká krása kvitne koncom zimy v lužných lesoch popri Dunaji. Fotila som v priestoroch od Ovsišťa, cez Rusovce až Čunovo. Cez Jarovce som túto zimu išla raz, autobusom. Ani neviem, kde sú tam nejaké lužné lesy. Musím pozrieť na mapu, kam až siaha jarovecký chotár.

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Ah, aka krasa ... koberec snezienky !!! Dakujem za kvetovy jarny darcek !!!
  Dobry vecer, Daniela !

  OdpovedaťOdstrániť