utorok 7. decembra 2010

Prečo nám stačili prskavky?

Musím sa nad sebou zamyslieť a vstúpiť si do svedomia. Vraj sa už správam ako stará nervózna dôchodkyňa, ktorej vadí ešte aj to, že si tu nejakí puberťáci celé popoludie vybuchujú s petardami, či pirátmi alebo ako sa to volá. To mi dnes povedal môj starší syn.


Každoročne sa opakuje to isté. Akonáhle príde neďaleký Lidl so svojou predvianočnou akciou zábavnej pyrotechniky, od tej chvíle počúvame výbuchy.  Že platí nejaké záväzné nariadenie, ktoré obmedzuje používanie pyrotechniky na jeden deň v roku? To nikoho netrápi. Ani chalanov, ktorí to považujú za bohovskú zábavu, ani ich rodičov, ani predajcov a asi ani učiteľov škôl, pred ktorými sa dnes partia týmto spôsobom zabávala.  Ako sa vlastne  tieto veci dostanú  do rúk pubertiakov, keď je predaj povolený až od 18 rokov?


Dnes som si cestu na nákup zase trošku predĺžila, spojila som si ju s prechádzkou do neďalekého lesíka. Už v lese som zaregistrovala nejaké výbuchy, ale najprv som tomu  nevenovala pozornosť. Až keď som vyšla z lesa von, videla som, ako sa plašia kŕdle vtákov a vzlietajú po každom výbuchu. Azda  sa nám tu len neopakuje masaker z Devínskej, to mi prebehlo mysľou. Prichádzajúc k prvej z troch škôl, ktoré máme v blízkom okolí, som už videla aj dym. Ešte stále som nevidela toho, kto je  jeho pôvodcom. Keď som prešla z chodníka na cestu, aby mi vo výhľade nezavadzali parkujúce autá, uvidela som skupinku chalanov, ktorí spôsobovali tento rachot.


Pýtam sa: 

Dokedy bude  u nás toto povolené? Ako dlho sa bude mestská polícia správať benevolentne voči takýmto výrastkom? Ako je možné, že takéto čosi spôsobuje dorastajúcemu mužovi  radosť? (nechápem) Prečo naši zákonodarcovia úplne nezakážu predaj a používanie týchto vecí? Nemôžeme si zobrať vzor z viacerých krajín, dokonca aj susedných?  Prečo to mne nič nehovorí? Prečo mi to prekáža? Prečo sa mne vynára v spomienkach  na Vianoce a koniec roka tichá prskajúca tyčinka? Prečo dnešná mládež potrebuje žiť v stálom hluku? 


Aj ja si rada pozriem profesionálny ohňostroj, ktorý  tiež patrí do kategórie tejto zábavy. No toto každoročné správanie sa mládeže mi vôbec nie je po vôli. Posledné týždne v roku sú pre predajcov petárd a podobných hračiek bohatou žatvou. V poriadku, strieľajte si na Silvestra, no tiež to nemusí pokračovať pomaly do skorého rána. Berte ohľad na tých tvorov, ktorým to prekáža. A to nie sú len staré ufrfľané dôchodkyne . Sú to aj malé detičky, ktoré sa toho boja, ani zvieratám to nerobí dobre. Spomeňte si na starú múdrosť, že ticho lieči.

 


6 komentárov:

 1. ..párkrát mi taká petarda vybuchla na chodníku rovno za chrbtom... chvíľu som si myslela, že som dostala infarkt ..ale ...asi mám zdravé srdce.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Zatiaľ som to tu v Leviciach nezaregistrovala...chvalabohu...Ja to tiež NENÁVIDÍM!!
  Napriek tomu sa, podobne ako ty, rada pozerám na ohňostroj. Podľa mňa by mali "muníciu" predávať len tesne pred Silvestrom. Pretože nielen, že po tieto dni, ale ani na Vianoce,sa mi to nezdá absolútne vhodné. Tak ako píšeš, mali by to byť sviatky pokoja...
  Katarína

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Nuž, ani mne sa to nepáči. A na počudovanie ani môjmu synovi. Petardy tu trieskali snáď už v októbri. Tiež neviem, čo na tom vidia. Už teraz ma chytá hrôza, čo to zas bude. Vždy sa bojím, že nám niečo vletí do bytu. Máme žalúzie, ale aj tak... A odkedy máme psíka, ani nevravím. Ťapka je síce statočná, ale príjemné jej to nie je. Každý sa chce ukázať...
  Hlukom snáď niečo odháňajú od seba? Asi.
  Veď aj v MHD keď človek cestuje, tak do tých slúchatiek aké decibely idú. Pre seba nech si počúvajú, ale obťažovať tým ostatných? Fakt mi to pripadá, že sa niečoho boja a takto sa niako utiahnu do svojho sveta.
  A tie delobuchy tiež nechápem. Čo slávia? Že sú zas o rok starší? Tie decká sa proste nudia a jeden pred druhým sa potrebuje niako ukázať. Ale takí bývajú najväčší "sraľkovia".
  Väčšinou...
  A "dospelákov" nechápem. Veď majú byť vzorom.
  Prepáč, trošku zamotaný komentár, písaný neskoro v noci. Ale nie si sama, komu to vadí. Tiež si občas pripadám ako z iného sveta.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. @Katarína: Ďakujem za podporu :-) A že to tam u vás v Leviciach ešte nepočujete, môžeš byť rada. Tu u nás bolo počuť búchanie aj niekoľkokráť po tom, čo som sem uverejnilal tento príspevok. S pribúdajúcimi dňami to bude naberať na intenzite :-(

  OdpovedaťOdstrániť
 5. @skaut68: Tvoj komentár nie je vôbec zamotaný, hoci bol písaný v noci :-) Keď som napísala, že moje hundranie sa môjmu synovi nepáčilo, mohlo to vyznieť tak, že podporuje toto správanie. Nepamätám sa, kedy by u nás doma boli tieto veci a nikdy som ich nevidela ani na Silvestra vybuchovať. No veľakrát som v minulosti musela vtrhnúť do ich izby, keď sa odtiaľ ozývali neskutočné decibely pri počúvaní ich obľúbenej hudby. S krikom, aby ma vôbec počuli, som ich musela upozorniť, že nie som ochotná a určite ani naši susedia, počúvať ich hlasnú hudbu. Keď som sa v texte pýtala na to, že prečo musí byť dnešná mládež v neustálom hluku, myslela som práve aj na situácie, kedy sú spolucestujúci v dopravných prostriedkoch nútení počúvať nepríjemné zvuky zo slúchadiel mladých ľudí. Nie raz som upozornila vedľa stojaceho, aby si to stíšil.

  OdpovedaťOdstrániť