utorok 1. februára 2011

Aj ja som sa už namotala

Už viac ako týždeň mám rozpísaný tento článok. No k dopísaniu ma dokopal až včerajší článok v jednom slovenskom denníku. V obsiahlom článku sa venoval televíznemu programu, konkrétne jednej tureckej telenovele. A práve o tomto programe som mala rozpísaný aj ja môj článok. V diskusii sa vyjadrovali stovky ľudí, ktorí vraj televíziu nepotrebujú k svojmu životu, telenovely nepozerajú, no k tejto konkrétnej sa  vyjadrovali tak, ako keby ju pozerali každý večer. Musela som sa v duchu smiať, lebo som si uvedomila, že sa tam ozývali samí pseudointelektuáli. 

Raz dávno mi môj dospelý syn  povedal, že už chápe, ako môžu ľudia pozerať tie všetky telenovely, ktoré idú v našich televíziách. Bol totiž chorý a z postele si raz pozrel jeden diel vtedy vysielanej telenovely. Na druhý deň znovu a na tretí bol zvedavý, ako to bude pokračovať. Smial sa sám sebe, ako sa nechal namotať. 

Tak to bolo aj so mnou  so seriálom
Tisíc a jedna noc. Niekoľko začiatočných dielov mi išla telka ako kulisa pri inej práci, občas som od práce zodvihla zrak a na chvíľu sa zapozerala, potom som pokračovala v tom, čo som momentálne robila. Priznám sa, často tak trávim večery. Je mi vtedy v podstate jedno, čo ide v televízii, je mi jedno, ktorý program mám zapnutý, len nech tam nepočujem streľbu zbraní, nech nevnímam žiadne násilie. V tom okamžiku potom prepínam na inú stanicu. Násilia máme dosť v reálnom živote a v televíznom spravodajstve, nepotrebujem sa na to pozerať ešte aj vo filmoch. 

Až keď  už  išla turecká telenovela, tak ju totiž nazvali v tom článku, asi dva týždne, prišiel večer, kedy som pri telke nerobila nič, taksom si  pozrela celú časť. Zapáčila sa mi herečka, ktorá hrá hlavnú hrdinku a začínalo ma pomaly zaujímať aj na to, akú postavu vlastne hrá.  Na ďalší deň som už bola zvedavá, čo bude ďalej, teda došlo na slová môjho syna a asi dva týždne už aj ja žijem večer s hrdinami Tisíc a jednej noci.

Doteraz som tiež odsudzovala všetky telenovely. Priznám sa, zo začiatku som niektoré pozerala aj ja. Jednoduchá Mária prišla, myslím si, prvá na náš televízny trh.  Osud chudobnej krajčírky, ktorá prišla z vidieka do hlavného mesta hľadať lepší život  vtedy zaujal nielen mňa. Potom som začala pozerať ďalšiu, z ktorej si dnes už nič nepamätám, neviem, či sa náhodou nevolala Esmeralda.  Je to proste taký žáner, ktorý zabaví na  krátky čas, kým sa to vysiela a potom u väčšiny ľudí upadne do zabudnutia. Je to žáner na oddych, nie sú to projekty ťažkého psychologického kalibru.

Tisíc a jedna noc je  príbeh mladej ženy s dieťaťom.  O jej súkromí, o jej práci, o rodine, o ľuďoch okolo nej, o charakteroch a aj o tých, ktorým charakter chýba. Tak, ako je to aj naozaj v živote. V neposlednom rade ma zaujalo aj to, že to je natočené v Turecku, v krajine, ktorú som si obľúbila na mojich dvoch dovolenkách a že je to televízna tvorba krajiny, z ktorej som doteraz ešte nič nevidela.  A že je to telenovela? Nevadí, zatiaľ som na tom tak, že ju budem sledovať aj naďalej. 

A teraz sa na mňa vrhnite ako supi, mne je to jedno, ja už končím, lebo mi práve začína ďalšia časť. 


12 komentárov:

 1. Tak jsem ráda, že jsi ten článek napsala. U nás poběží tahle telenovela od příští neděle. Viděla jsem na ni už upoutávky a nejdřív jsem si říkala, že se nebudu dívat (telenovely typu Esmeralda nemusím), ale podle všeho tohle bude trochu jiné. Tak se asi podívám. Určitě to bude lepší, než nějaký válečný nebo akční film, ty taky nemám ráda. U těchto pohodovek se aspoň dobře štrykuje.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. @babi Maňasová: Počula som, že aj Nova začne vysielať tento seriál. Začni ho pozerať, sama uvidíš, či ťa to bude baviť, alebo nie. Veď aj mne sa po čase môže stať, že sa mi to už bude zdať nepozerateľné, tak to sledovať prestanem.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Pekne si to napísla o tej telenovele a o živote okolo nás. Sem tam pozerám, ale vnučka mi teraz zaberá veľa času, striedame sa s dcérou pri nej. Ja vlastne nahrádzam momentálne tatina, ktorý je už v Barcelone.
  Často som pozerávala telenovely s mamkou keď som chodievala domov a ona ma už čakala, aby sme sa mohli spolu pozerať či na maďarskej stanici alebo na našej. Neodsudzujem tento žáner, lebo je to super oddychovka. Neznášam tie kadejaké akčné sprostosti, ktorých sú plné stanice. Rozka

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Mimi, konečně jsem objevila, kde kliknout, abych vložila komentář. To bylo to místo, co jsem nemohla objevit. Klikala jsem na tu obálku. Příště už zanechám komentář k věci.

  OdpovedaťOdstrániť
 5. @Jarmila: Urobila som maličkú zmenu, aby to bolo pre nových návštevníkov jasnejšie :-)

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Myslím, že je každého vec, čo pozerá. Ja som kedysi Esmeraldu sledovala. Tento seriál som ešte nevidela. Ani sa mi ho nechce sledovať. Občas na niečo mrknem, alebo mám TV ako kulisu. Tak len toľko. :-)

  OdpovedaťOdstrániť
 7. @skaut68: No ako čítam, nielen mne robí telka kulisu po večeroch. Veď zo začiatku som ani ja nepozerala. Esmeralda bola tá, čo si zakrývala tvár?

  OdpovedaťOdstrániť
 8. :-D Ó koľko máme spoločného... PRESNE tak som aj ja najskôr ignorovala Šejerezádu... ale ľudia okolo mňa o tom hovorili a čudovali sa, prečo nepozerám, že každý pozerá... Tak aj ja asi 2 týždne sledujem... a nielen ja, ale dokonca aj môj muž... :-)) Aby som dohnala zameškané, pozerám aj na NOve, prípadne si, keď sa kryjú stanice, natáčam tie prvé časti, čo som mala seriá presne ako ty ako kulisu...A včera som bola v divadle, tak som potom do jednej! pozerala o čo som prišla... No jendoducho ŽENA... Ale odporúčam AJ SKAUTOVI
  :-))
  Katarína

  OdpovedaťOdstrániť
 9. No, môj predchádzajúci komentár veľmi rýchlo písaný ( až 2 prstami).. a neprečítaný... Skoro ako "Turecké hospodárstvo " :-)
  Tak len dúfam, že sa dovtípite, čo som chcela napísať...
  Katarína

  OdpovedaťOdstrániť
 10. @Katarína: Zdá sa mi, že to Markíza začala dávať aj na webe. Tam si môžeš pozrieť zameškané časti :-) Ja som tie zo začiatku videla len na pol oka a pol ucha, no veľa vecí som si domyslela z ďalších dielov. Tvoj komentár ma ako obyčajne pobavil :-) A teraz off topic - už si si presťahovala space?
  http://valachova.spaces.live.com/default.aspx?sa=838368415
  Pomaly sa blíži čas, kedy ti ho zrušia. A to by bola škoda, nie? Potešilo by ma, keby si na ňom pokračovala.

  OdpovedaťOdstrániť
 11. Tá Esmeralda? Tak teraz neviem, nebolo to v tom seriáli "Jednoducho Mária"? Alebo niake pokračovanie to bolo? Ja fakt neviem, bolo to dávno, čo som niaku telenovelu pozerala.
  Ten nový seriál stále nepozerám, zastihne ma akurát upútavka. Fakt ma to ani len štipku neláka.
  Skôr si teraz pozriem nejakú tú krimi, keďže musím čakať na polnoc, aby som si zobrala lieky. Alebo nepozerám nič a niečo si zahrám cez PC.

  OdpovedaťOdstrániť
 12. @skaut68: Nie, v Márii to určite nebolo :-) Ale nakoniec je to jedno, Ja som tiež od tej telenovely s tou zakrytou tvárou žiadnu inú nepozerala. No sledovala som pred rokmi jeden americký seriál, volalo sa to Miami Sands. Hlavná hrdinka bola Laura, manžela mala lekára. Tak toto som žrala. Keď som náhodou nebola doma, synovia mi museli nahrať diel na video. Aby nezabudli, tak som im tesne pred začiatkom vysielania ešte aj telefonovala, aby som im to pripomenula. Teraz som si zo zvedavosti vyhľadala na nete, čo sa o tomto seriáli dozviem a dozvedela som sa, že vraj to bola TELENOVELA!!! Ja odpadnem.

  OdpovedaťOdstrániť