pondelok 3. januára 2011

Lampióny šťastia

Hádanka. Netrvalo dlho od jej uverejnenia a už je známy jej výsledok. Prvá ju uhádla Eva, ktorá mi svoj tip napísala na facebooku a dnes ráno som si našla správnu odpoveď aj tu od Judity. Takže dievčatá, gratulujem vám! Ja viem, hádanka to nebola ťažká. Ale veď o to mi ani v podstate nešlo. Išlo mi hlavne o to, napísať o tom, čo si myslím o tejto akcii.


Pri mojich prechádzkach prírodou v  nej vidím veľmi  veľa vecí, ktoré do nej nepatria. Keď som včera  popoludní  prechádzala pomedzi stromy kúsok za dunajskou hrádzou, padol mi zrak na vec, ktorá tam pred pár dňami nebola. Podišla som bližšie, aby som videla, čo za čudo to visí na jednom kríku. Netrvalo mi dlho, kým som sa dovtípila, že to bude zbytok lietajúceho lampióna šťastia, ktoré sa vypúšťali na Silvestra z dunajského nábrežia. No ďaleko veru nedoleteli. 


Počas mojej vyše tri a pol hodinovej prechádzky som ich v priestore medzi dunajskou hrádzou a Dunajom našla veľa.  Takže do našej prírody pribudli k plastovým fľašiam a inému odpadu, ktorý sa tam povaľuje,  ešte aj tieto  papierové vecičky.  Pri bližšom študovaní materiálu, z ktorého boli vyrobené, som zistila, že to je veľmi jemnučký a asi aj rýchlo sa rozpadajúci papier. No každý lampión mal rámik z tenučkého drôtu a ten už má asi dlhší čas rozpadu. Vplyv na životné prostredie to má teda oveľa menší, ako množstvo plastov, ktoré sa v prírode povaľujú.Tento bol prvý, ktorý som našla.Visel na kríku, pred fotením som do neho  nahnala trošku vzduchu.
Vypúšťanie balónov šťastia sme odpozerali v cudzine. Vraj zvyk pochádza zo severného Thajska, kde ich ľudia vypúšťajú pri rôznych ceremóniách už po stáročia. Ľudia si pritom prajú, aby sa naplnili ich sny a túžby.   Určite bol pohľad na nočnú silvestrovskú bratislavskú oblohu v priestoroch medzi dvomi mostami úchvatný. Nevidela som ho, lebo som tam nebola. No už oveľa menej pekný pohľad je na množstvo popadaných papierových zbytkov po nich.  Možno to bolo silvestrovskou hmlou, že balóny nedoleteli do väčších výšok, ale spadli len o kus ďalej na druhom brehu Dunaja. Splnia sa želania tým, čo ich vypustili aj tak, keď média s ich želaniami spadli o niekoľko stoviek metrov ďalej?


V televízii som videla z tejto akcie reportáž, kde som sa dozvedela aj to, za akú cenu sa lampióny predávali  (5 eur za kus) a že sa vďaka tejto akcii vyzbieralo viac ako 10 tisíc eur, ktoré budú použíté na splnenie prianí ťažko chorých detí. K tomu, či je potrebná takáto akcia na to, aby sa nejaké dieťa stretlo s celebritou alebo vycestovalo na futbalový zápas do Liverpoolu, si urobte názor sami. Tak mne to teda dosť vyrazilo dych. Sorry, ale asi mi chýba dostatok empatie.


Takže k obalom z pyrotechniky všetkého druhu, k plastovým fľašiam a plechovkám z nápojov pribudol teraz ďalší odpad, ktorý je povešaný po stromoch, kríkoch a leží kde-tu po zemi.

11 komentárov:

 1. No pekne. Bude ma zaujímať, ako to v tých miestach bude vyzerať neskôr.
  P.S.: Súťaž mi unikla, bo som neskôr už na nete nebola. Ale neuhádla by som.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. @skaut68:Do konca zimy ich bude vidieť tak, ako som to nafotila, maximálne dážď zmyje farbu. Potom stromy zarastú listami, narastie burina a tá to všetko skryje. Do budúceho Silvestra už možno nebude po lampiónoch ani chýru. Budem sa snažiť v priebehu roka podať o tom správu.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Už jsem se podle návodu dostala ke kometářům.A jelikož jsem už svůj názor napsala u Lenky, tak jen zdravím.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. @Mi-lada: Teší ma a ďakujem ešte raz :-)

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Aj ja som rozmýšľala, kde skončia, keď som ich sledovala aké sú krásne, dlho žiariace na oblohe.
  A aké sú smutné, škaredé a nežiadúce ako vidím (a tušila som) po doletení... Asi ako aj tie želania..... mnohé v realite dopadnú ako tie balóny...vyfučia... Nesplnené možno zanechajú v duši podobnú smutnú spúšť ako ich symboly v prírode.
  Katarína

  OdpovedaťOdstrániť
 6. @Katarína: Ďakujem za návštevu. Ty si teraz napísala o želaniach, ktoré lampióny niesli do výšin to, čo som pôvodne chcela napísať ešte do článku, ale potom som si povedala, že si to nechám do komentárov. Ej, ej, tuším máme rovnaké myšlienkové pochody :-)

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Práve o nich vraveli na Markíze. A ja som dnes jeden videla z autobusu.

  OdpovedaťOdstrániť
 8. @skaut68: Aj ja som to videla a taktiež aj ráno reprízu včerajšieho jojkárskeho spravodajstva. Teraz už vieme, že to nie je nebezpečné len kvôli požiaru, ale aj pre letectvo. ...a odpoveď ti už tretí raz nemôžem odoslať, lebo mi stále vypadáva internet :-(

  OdpovedaťOdstrániť
 9. keby tie lampiony stastia boli aspon kvalitné originálne lampióny vyrobene v thajsku a nie cinske napodobeniny nedopadlo by to takto...

  OdpovedaťOdstrániť
 10. @layo: Reklama sa dá poňať rôzne :-) Ale od napísania tohto článku už nejaký čas uplynul, tak neviem, či sem ešte nejaká kúpychtivá duša zablúdi.

  OdpovedaťOdstrániť
 11. Silvestr na hory, kde žiji trvale, přijíždí oslavovat mnoho cizích lidí, ale přijíždějí, ne do vzduchoprázdna, přijíždějí někam, k někomu. Na mou připomínku ke střelbě rachejtlí, mně bylo odpovězeno, místo přání do nového roku. Z A L E Z.
  A tak nemám co bych dodala.

  OdpovedaťOdstrániť