sobota 5. júna 2010

Vodníci v meste

Dnes to v Bratislave hýrilo zelenou farbou. Prečo? No preto, lebo pri príležitosti Medarda, ktorého bude o pár dní, sa v našom meste už niekoľko rokov koná  Medzinárodný festival vodníkov.  Hovorí sa, že Medardova kvapka 40 dní kvapká. Podľa povesti totiž vodníci  vychádzajú na Medarda z Dunaja a  do čižiem si nemusia nalievať vodu, aby nevyschli. Tento rok si to síce  Medardova kvapka vybrala skôr a nám teraz nezostáva nič iné, len dúfať, že  pršať už na dlhšiu dobu prestalo.

Okolo jedenástej dopoludnia sa vybral  sprievod v maskách vodníkov,  vodníčat, vodných víl a všetkým, čo pripomína vodu ulicami starého mesta. Na čele sprievodu išiel vodník Ferko s manželkou a dcérou. Keď dorazili na Hviezdoslavove námestie,  pozdravili všetkým pozdravom „brekeke“ a zaspievali vodnícku hymnu.Táto tradícia počíta v tomto roku už trinásty ročník. Je to deň, kedy sa aj dospelí môžu zahrať na deti, obliecť sa do masiek vodníkov a vyraziť do mesta.  Popoludní pokračuje program  súťažou, v ktorej sa varia rôzne rybacie polievky. Veľmi rada by som bola ochutnala nejaké dobré halászlé, no keďže sa stále necítim dobre, išla som radšej domov.
Tento rok som sa bola na túto akciu pozrieť prvý raz. Možno zase o rok.


2 komentáre:

  1. :-)) Veľmi pekné... ! Pestré, veselé... Určite by som sa vyobliekala a išla...:-)
    Škoda, že si nemohla ochutnať polievky...
    Q

    OdpovedaťOdstrániť
  2. No čo už. Kotle už boli nachystané aj okolo obeda, dym z ich ohňov ma ešte viac dráždil na kašeľ. Dlho som sa tam nezdržala.

    OdpovedaťOdstrániť