pondelok 4. januára 2010

Ein glückliches Neues Jahr od Viedenskej filharmónie

Prvý deň roka sa prebudil do krásneho slnečného počasia. Vstávala som až okolo jedenástej a uvažovala som, či ísť niekde von, alebo sadnúť k televízoru a naladiť si novoročný koncert   z Viedne. Nakoniec som dala prednosť televízoru a toto rozhodnutie vôbec neľutujem.


Viedenskí filharmonici pod taktovkou 85-ročného francúzskeho dirigenta Georges Prêtre predviedli nádherné hudobné kúsky. Tohtoročný koncert začínal predohrou k operete Netopier a okrem skladieb z dynastie Straussovcov zahrali symfonici predohru k Veselým paniam Windsorským od Otto Nicolaia, ďalej ouvertúru Jaques Offenbacha Rýnske nymfy a Champagne Galop Hansa Christiana Lumbye. Nie nadarmo sa o tomto koncerte hovorí, že je jedným z najvýznamnejších medzinárodných koncertov klasickej hudby. Je známy vďaka televíznemu prenosu až do sedemdesiatich krajín sveta. 

Predposlednou skladbou koncertu bol valčík Na krásnom modrom Dunaji od Johanna Straussa ml. K tejto skladbe ponúkla rakúska produkcia koncertu videoklip, v ktorom bol zachytený Dunaj od jeho prameňa až po ústie do Čierneho mora. A sem sa dostala jedna nemalá chybička. To, že Dunaj preteká aj Slovenskom, sa diváci z tohto dokumentu vôbec nedozvedeli. Nechápem, ako sa také čosi mohlo stať. Podľa filmu je po Viedni najbližším dôležitým miestom na toku rieky až Budapešť. Mohutný hrad Devín, ktorý sa vypína na brale priamo nad riekou, ani Bratislavský hrad sa do tohto videodokumentu vôbec nedostali. Nech si každý urobí názor sám. Ja som si ho vytvorila tiež.
Pred poslednou skladbou zaželal dirigent aj s celým orchestrom všetkým Ein glueckliches Neues Jahr. Záver koncertu rozburácal sálu mohutným potleskom. Pričinil sa o to Radetzky Marsch od Straussa.

2 komentáre:

 1. liebe Daniela, auch für dich ein glückliches und gutes, einfach ein gesundes Jahr ...mit liebem Gruß Ursa

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Danke dir Ursa! Hast du mein Blog auch gelesen? Hast du es durch google translate auch verstanden? Wenn nicht, hier ist mein Kommentar zum Video An der schönen blauen Donau auf Youtube.
  "Konzert war wundervoll!Ich komme aus der Slowakei und wohne in Bratislava (Pressburg).
  Die Donau fließt auch durch die Slowakei - durch unsere slowakische Hauptstadt Bratislava und andere Städte unseres Land. Leider sieht man es auf Videoaufnahmen nicht".
  LG Daniela

  OdpovedaťOdstrániť