pondelok 5. januára 2009

Večer v operePrvý januárový sobotný večer som strávila aj so sestrou na opernom predstavení v SND. Už dlhší čas sme hovorili o tom, že by sme chceli ísť na nejakú operu. Tak som si z ponuky programu vybrala operu Tosca, ktorú som kedysi dávno videla, no už som si ju veľmi nepamätala. Pre sestru to bola premiéra.

Tu je zopár údajov z programu:

Giacomo Puccini: Tosca

 
Melodráma v troch dejstvách v talianskom jazyku so slovenskými titulkami
nová budova, Sála opery a baletu, sobota 3. január 2009 - 19:00

Dirigent: Rastislav Štúr
Réžia: Miroslav Fischer
Scéna: Milan Ferenčík
Kostýmy: Josef Jelínek
Zbormajster: Pavol Procházka
Floria Tosca: Ľubica Rybárska
Mario Cavaradossi: Sergej Ljadov
Barón Scarpia: Zoltán Vongrey
Cesare Angelotti: Mikuláš Doboš
Kostolník: Juraj Peter
Spoletta: Igor Pasek
Sciarrone: Ján Ďurčo
Žalárnik: Ladislav Uhrák

Láska, žiarlivosť, nenávisť, smrť – to sú atribúty mnohých opier a tak je to aj v najslávnejšej Pucciniho opere Tosca. Dej sa odohráva na pozadí politických bojov v Taliansku v roku 1800. Je to opera, ktorá je strhujúca svojím dramatickým poňatím a scénami nabitými otrasmi vášní a zúfalstva. Tejto dramatizácii je podriadená aj Pucciniho hudba. Je to jedna z najdramatickejších opier. Premiéra bola v Teatro Costanzi v Ríme dňa 14. januára 1900.

Operný príbeh speváčky Toscy a maliara Cavaradossiho predstavuje majstrovské dielo hudobnej dramatiky. Hudba Pucciniho je krásna a vzletná, ale pritom vyjadruje aj neustály nepokoj a ohrozenie neviditeľným, plíživým nebezpečenstvom, ktoré v deji opery stelesňuje svätuškársky zloduch Scarpia. A tak je v hudbe opery Tosca vari najlepšie vyjadrená skrytá hlavná téma celej Pucciniho tvorby: chvíľkovosť, krehkosť, pominuteľnosť ľudského šťastia.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára