nedeľa 10. júla 2011

Zákonom chránená zemežlč

Pri mojich túlačkách prírodou som nedávno objavila na dvoch od seba nie veľmi vzdialených miestach  rastlinku s peknými ružovými kvietkami. Nafotila som a doma som zase hľadala jej názov. Ani mi to tentokrát netrvalo dlho. Veľmi rýchlo som zistila, že ide o zemežlč menšiu, latinský názov je Centaurium erythraea.

Čo ma na tejto rastlinke zaujalo? Na jednej strane sa o nej píše, že je liečivá, kedy sa zbiera a na strane druhej som sa dozvedela, že patrí medzi zákonom chránené rastliny. Tieto dve veci mi akosi k sebe nepasujú. Tak ako je to s chránenými rastlinami? Dá sa na informácie, ktoré človek získa na internete, spoľahnúť?

2 komentáre:

  1. Krásná drobnokvětá bylina Roste s oblibou na světlých, sušších stráních a loukách, kamenitých náspech, podél křovin i v polích.Nádherná fota.Znám jí...

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Ďakujem Martula za návštevu aj za komentáre. Túto peknú rastlinku som si všimla až minulú jar, pritom chodievam na tie miesta roky. Asi sa stávam všímavejšou :-) v to vďaka tomu, že chodím von stále s fotoaparátom.

      Odstrániť