štvrtok 7. júla 2011

Slnečnice

Milujem kvety tejto rastliny. Sú pre mňa symbolom leta. Nie je nič krajšie, ako pole so slnečnicami, ktoré obracajú svoje veľké žllté kvety k slnku. Prvé som uvidela cestou do Bojníc v utorok tento týždeň z vlaku. Aj som si z okna vlaku urobila zopár fotografií, no vlak išiel príliš rýchlo. Včera som sa vybrala za slnečnicami na bicykli. Vedela som, že niekde za hranicami nášho mesta ich určite nájdem. Aj sa tak stalo, v rakúskej obci Kittsee. Ani som nemusela ísť veľmi ďaleko, pole bolo len kúsok od slovenských hraníc.

Toto je fotografia poľa hneď za Trnavou


A tieto sú z Kittsee
15 komentárov:

 1. Danielo, taky miluji slunecnice, hlavne kdyz je jich tolik. Ty pole pak uplne sviti! Moc krasne jsou ty detailni fotky. Krasny den, Katerina

  OdpovedaťOdstrániť
 2. @Katerina: Takých je nás asi viac :-) Aj van Gogh ich miloval... Práve som objavila tvoj najnovší článok, tak si ho idem prečítať. Vyrušil ma hovor na skype :-)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Keď sme sa presťahovali na dedinu, tak prvý rok som si mimo iné zasadila aj slnečnicu, bo je to môj obľúbený kvet. A od toho roku nemám s výsadbou problém, vždy niekde vyklíči:-)) Len oproti tým čo rastú na poli, tie moje vyrastú aj do dvojmetrovej výšky. A zodpovedne prehlasujem, že naše slnečnicové polia sú krajšie:-))

  OdpovedaťOdstrániť
 4. @Daniela: Verím ti, lebo toto fotené z vlaku sa ani mne veľmi nepáčilo, ale bola to najostrejšia fotka z idúceho vlaku. Aspoň budem mať dôvod ísť aj na Záhorie :-)

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Ahoj Danka,
  tak tahle žlutá nádhera kvete u nás za humny kde večer chodím s pejsky na procházku.Právě včera jsem si říkala že vezmu foťák a vyfotím západ slunce a slunečnicové pole.....byla jsi rychlejší ale pokud nebude večer bouřka tak beru foťák a ........
  Martina

  OdpovedaťOdstrániť
 6. @Marťa: Tak už sa veľmi teším na tvoje fotky. Ja nemám to šťastie, aby mi taká krása kvitla za humnami :-( Vidíš, musela som si odšliapať kilometre až do Rakúska. Neboj, nebolo ich veľa. Veď celý môj včerajší výlet nemal ani 22 km.

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Liebe Daniela,
  wunderschön sind die Sonnenblumenfelder und Du hast das Sonnenlicht in ihren Blüten wunderbar eingefangen!
  Wünsche Dir schönen Sommertage!
  Ganz lieben Gruß
  Lilo

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Ahojky Mimi dnes jsem se poprve zastavila u Tebe na blogu ,a jsem tomu moc ráda,Tvé fotografie slunečnic mne tak nadchly,že se nemůžu nasytit toho krásného pohledu.Slunečnice patří mezi mé oblíbené květiny.Děkuji.

  OdpovedaťOdstrániť
 9. Pole plné slunce.Kdysi dávno jsme s mojí milou proseděli celý dem v blízkosti pole slunečnic a sledovali, jestli se opravdu otáčí za sluncem.Otáčí mršky. Pěkné fotky.

  OdpovedaťOdstrániť
 10. @Luďka: Ďakujem za návštevu na mojom blogu a dúfam, že si tu nebola naposledy. Ja som už u teba bola viackrát, zistila som to teraz, keď som ti tam klikla.
  @Kelyš: Tak to ste s tvojou milou pekne strávili deň. Určite nezostalo len pri sledovaní slnečníc :-) Ďakujem aj tebe za návštevu a za komentár.

  OdpovedaťOdstrániť
 11. Už jsem viděla slunečnicové pole u jedné blogerky z Moravy a ta svůj článek nazvala Pole plné sluníček. A měla pravdu, slunečnice opravdu vypadají, jak krásná žlutá sluníčka. :-D V okolí našeho města, jsem takové pole zatím neviděla. Je to nádhera.

  OdpovedaťOdstrániť
 12. @Jarka: Ešte mám v pláne vybrať sa niekde za slnečnicami. Toto bolo malé úzke políčko a ku kvetom som sa nevedela dostať tak, aby som ich videla viac spredu. Z jednej strany bolo hneď vedľa pole s obilím a z druhej strany zase dom so záhradou. Krásne slnečnicové polia som videla cestou do Bojníc z vlaku, ale tie už boli od Bratislavy veľmi ďaleko.

  OdpovedaťOdstrániť
 13. V okolí Zemplínskej šíravy sú tiež krásne slnečnicové polia, ktoré som tam každý rok chodila aj ja obdivovať a niekoľko slnečníc som si vždy priniesla domov. Nevydržali však dlho zdobiť náš byt a uvädli. Chybovalo im slniečko, za ktorým by sa točili a ktoré by ich láskavo pohládzalo.
  Fotografie sú ukážkové.


  Ľubica

  OdpovedaťOdstrániť
 14. @Ľubica: Ja by som to na tvojom mieste riešila ináč. Domov by som si priniesla zrelú slnečnicu so semienkami, ktoré by som vysadila popri plote. Potom by si sa mohla kvetmi slnečnice kochať oveľa dlhšie.

  OdpovedaťOdstrániť
 15. Nápad je to vynikajúci, semienka slnečnice mám, ale vieš, aké podmienky na rast takej krásnej a mohutnej rastlinky my tu na severe, máme.
  Skúsim, ale či sa budem mať aj čím pochváliť, to ukáže budúcnosť.
  Ľubica

  OdpovedaťOdstrániť