štvrtok 28. júla 2011

Ryby, rybky, rybičky na Chorvátskom ramene


O Chorvátskom ramene píšem dosť často.. Raz je to o labutiach a kačiciach, ktoré tam žijú, inokedy o korytnačke písmenkovej, ktorá tam tiež našla svoj domov. Ale to, čo som tam videla dnes, som tam ešte doteraz nikdy nevidela.

Dopoludnia som bola v nemocnici na Antolskej a keďže vtedy ešte nepršalo, išla som sa prejsť popri Chorvátskom ramene s fotoaparátom. Už ako som kráčala po chodníku, zarovno mnou plávala vo vode veľká ryba.. A predo mnou kráčal rybár, ktorý si hľadal miesto, kde sa rozloží.  Prešla som niekoľko metrov od miesta, kam sa zložil a prišla som úplne blízko k vode. To, čo som uvidela, som najskôr nevedela pomenovať. Bolo to niečo čierne, hýbalo sa to a keď som sa pozrela lepšie, zistila som, že sú to malé rybky. Ale také zvláštne, aké som ešte v tejto vode nevidela. Nič iné mi nenapadlo, len sa vrátiť k rybárovi a spýtať sa ho, či mi nevie povedať, čo som to vlastne videla. Hneď vedel o čom hovorím. Povedal mi, že sú to dravé ryby, ktoré do vody v Chorvátskom ramene vhodil niekto pravdepodobne z akvária a že tá ryba sa volá sumček americký.

Musím sa priznať, že fotenie vodných živočíchov vo vode nezvládam, preto sú fotky tých húfov čiernych rýb nekvalitné. Ale dávam ich sem aspoň pre vašu predstavu, ako tie húfy rýb vyzerali. Najviac ma potešil mladý rybár, ktorý prišiel za mnou, keď som sa snažila zvečniť objektívom malé žabky v mláke neďaleko. Nemohla som sa k nim priblížiť bližšie, lebo aj keď som sa pohybovala ako víla, úplne nečujne, zakaždým ma zaregistrovali a poschovávali sa mi do blata. Rybár mi niečo  niesol ukázať. V ruke držal froté uterák a v ňom mal zabaleného práve chyteného sumčeka, aby som si ho odfotila. Škoda, že som mala práve nevhodný objektív na fotoaparáte, no aspoň na dvoch fotkách je rybu vidieť celkom dobre. To sú tie, ktoré som cvakla kompaktom. Chcela som si odfotiť aj rybára, ale  odstúpila som od neho málo na to, aby môj objektív zaostril. Okrem týchto rýb som vo vode videla aj iné malé rybičky. Boli to tieto:8 komentárov:

 1. Jú Danielku, to jsou skvělé snímky, krásně vidím to hejno ve vodě a pan rybář byl moc hodný, že ti nechal sumečka odfotit pěkně zblízka. Rybka to není moc velká. To je mláďátko, nebo už dospělec? Horší je, že se nám dostávají do přírody (nejenom do vody) tvorové, co sem nepatří a ti decimují zvířátka, která jsou tady doma. :-(

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Mimi, to je hodně zvláštní rybička. Souhlasím s Jaruškou, že jsou k nám zavlečení tvorové, kteří sem nepatří.:-(
  Přeji ti pěkný pozdní večer.:-)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. @Jarka a Ema: O tejto rybe som doteraz nevedela nič, preto som aj ja hľadala informácie na nete. Pre vás obe tu dávam do pozornosti tento článok:
  http://pv-tv.tv/slovakia/?p=643
  Súhlasím aj ja s tým názorom, že sa k nám do prírody dostávajú živočíchy, ktoré sem nepatria. A to platí nielen o týchto rybách, o písmenkových korytnačkách, ale o mnohých ďalších.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Hledal jsem Chorvatské rameno na mapě a stále mě to ukazuje někam do lesa na Petržalce. To je opravdu rameno, nebo lesní jezero?
  Nakonec jsem našel místo toho na Dunaji osadu Bodíky, kde kdysi našli tělo utopeného zpěváka Jiřího Shellingera.

  OdpovedaťOdstrániť
 5. @Odowakar: Chorvátske rameno je naozaj rameno :-) Tiahne sa veľkou časťou Petržalky, čo je časť Bratislavy. Keď si vyhľadáš na mojich blogoch Mimi...a Mojich365dní heslo Chorvátske rameno, nájdeš viac článkov a fotografií z tohto miesta. V jednom z nich som dokonca v odpovedi na komentár písala dosť veľký úryvok z nejakého článku na nete.
  Bodíky sú asi 35 km vzdialené od Bratislavy. Vedela som, že Schelinger skočil do Dunaja zo Starého mosta v Bratislave, ale nevedela som, kde ho našli.

  OdpovedaťOdstrániť
 6. ja som rybar a chcel by som o tom malom nieco napisat

  OdpovedaťOdstrániť
 7. ten sumcek neni mladatko je taky strednevelky a to male hejno tych inych rybyciek to su asi mlade belice z minuleho roka

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem Marian junior ! Som rada, že si navštívil môj blog a že si vyplnil diery v mojom rybárskom vzdelaní :-)

   Odstrániť