nedeľa 31. júla 2011

Dažďové obdobie

Neviete mi povedať, čo má toto znamenať? Že toto ročné obdobie sa naozaj volá leto? Podľa dátumu v kalendári to leto je, ale v skutočnosti to s letom nemá veru veľa spoločného. Veď už aj štyridsaťdňové obdobie Medardovej kvapky pominulo a tu len prší, prší a keď neprší, je zamračené, fúka vietor, teplota sa šplhá maximálne do výšok dvadsiatich stupňov. Takto som si leto vôbec nepredstavovala.

Nie je to obdobie vhodné ani na prechádzky s fotoaparátom. Na jednu som sa vychytila jedno popoludnie uplynulého týždňa, no kým som sa doma vychystala, vyšla som von, tak zatiaľ slnko, ktoré ma vylákalo, zmizlo a znovu sa obloha zatiahla tak, že to vyzeralo aj na dážď. Nakoniec to vydržalo bez dažďa a ja som strávila vonku asi tri hodiny.
 
Po dažďoch nie je núdza o slimákov

Fotenie s lampášikom pri Dunaji som vám už ukázala, teraz som vybrala niekoľko fotografií slimáka, ktorého som si zodvihla zo zeme na kraji lesíka a vyniesla som si ho na svetlo. Položila som ho na pomaly práchnivejúci peň stromu a dobrú chvíľu som ho sledovala a fotila.
 
Slimák prieskumníkTakto vyzerá slimák akrobat


Slimáky som už fotila viackrát a články o nich sú napríklad TU aj TU a napríklad aj TU.


16 komentárov:

 1. Slimák - model...pózoval(a) ostošesť!
  Inak, dakde som čítala, že neexistuje zlé, počasie - existujú iba zle resp. nevhodne oblečení ľudia . Gumáky sú teraz v móde - ja som ich využila na synovej chalupe - dva dni som ich nevyzula !
  Dúfajme, že nám august vynahradí tieto júlové daždivé dni !!!
  To praje všetkým Judita

  OdpovedaťOdstrániť
 2. @Judita: Veru nemám v pláne kupovať gumáky. Ja radšej budem dúfať s tebou, že nám to ten august vynahradí. Ďakujem aj za ostatných!

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Keďže nám už začínajú z orecha padať ošekerené orechy, evokuje to vo mne veľmi skorý príchod jesene. Inak mne sa už minimálne 2roky zdá, akokeby boli ročné obdobia posunuté minimálne o jeden mesiac dopredu. Ale vráťme sa k modelovi - minulý týždeň 1 deň nepršalo a tak som v rýchlosti odburiňovala skalku a našla som tam nových neželaných podnájomníkov - miniatúrnych bezdomovcov a miniatúrne slimáčiky - čo ma ale vôbec neteší:-( Od zakúpenia gumákov ma odradila ich váha. Boli skoro také ťažké ako moje kanady v ktorých som chodievala za mladých liet na čunder.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Stím počasím máš pravdu...žádné pořádné léto na které se člověk těší.Tak snad v srpnu budeme mít krásně slunečno.....a budeme mít úsměv na tváři.
  Krásnou u když zase upršenou neděli.Martina

  OdpovedaťOdstrániť
 5. @Daniela:Aj ja mám ten istý pocit, že je to tak, ako píšeš. Alebo je to skôr tak, že po zime príde hneď leto, nebýva taká mierna jar, na akú si pamätám z minula a po lete prišlo zase v posledných rokoch prudké ochladenie,takže z leta rovno do zimy.
  O slimákoch som včera v telke počula, že na vykynoženie tých hnusných hnedých bez ulity pomáhajú slimáky v ulitách. Tak aspoň tých si na záhradke chovaj :-)
  Gumáky som ešte doteraz nikdy nevlastnila a predpokladám, že ich už ani vlastniť nebudem.

  OdpovedaťOdstrániť
 6. @Marťa: Keď boli tie horúčavy, nejako som sa neponáhľala k vode, že veď je leto ešte celé pred nami. Ale som sa dobre prerátala. Teraz máme pred sebou už len mesiac a ja som sa toto leto kúpala iba dvakrát. Mesiac, ktorý je pred nami, nám už navodzuje skôr jeseň ako leto. Opakujem sa, ale dúfam aj ja, že august bude pekný.

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Nejedzte, ktoré sú chránené.
  Pozdrav z Berlína, Uwe Jens

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Mimi, to jsou parádní fotky! Hlemýžď, ti krásně pózoval.
  Máš pravdu, letošní léto je příšerné, ... většinou zima a mokro. Včera jsme zmokli na Šumavě a dneska jsem úplně zmrzlá. Z toho vlhka mě pěkně bolí klouby. Snad se počasí trochu zlepší, ale je ve hvězdách, na jak dlouho!

  OdpovedaťOdstrániť
 9. @zeder: Ďakujem za komentár aj za pozdrav. Ktorý slimák je chránený? Neviem o takom. Slimáka som ešte nikdy nejedla. Pekný neskorý večer do Berlína!
  Vielen Dank für den Kommentar und die Begrüßung. Welche Schnecke ist geschützt? Ich weiß von keiner. Die Schnecke habe ich noch nie gegessen. Ein nettes späten Abend in Berlin!

  @Hanka: Ja som nevytiahla po celý víkend päty z bytu. Až dnes k večeru sa obloha trošku pretrhala a ukázalo sa konečne aj slnko. S tými kĺbami to mám podobné. Od stredy by už konečne malo byť pekne. Ale to nám sľubovali už od tejto nedele, len sa to stále odďaľuje.

  OdpovedaťOdstrániť
 10. die Schnecken bilder sind so süss und so gut getroffen
  *wunderschön*
  ja der Sommer er kommt nur mal kurz daher und wieder schneller verschwunden wieder..

  Liebe grüsse Elke

  OdpovedaťOdstrániť
 11. @schöngeist for two:Elke danke! Ich hoffe mit dir, dass Sommer noch kommt und dass die Sommerzeit bleibt länger als bisher.

  OdpovedaťOdstrániť
 12. Karel Plíhal:
  Šnečku, šnečku,
  vystč růžky,
  dokud držím v ruce
  NŮŽKY...

  Ne, to je moc kruté!
  Jinou:
  Dříve bývala Linda má,
  teď se tahá s Indama.
  Opouštím milostný ring,
  nejsem Ind, jsem jenom Ing.

  Ještě jednu od Plíhala:
  Kráčím domů, slzy roně,
  tašku plnou třísek,
  dal jsem houpacího koně
  na nucený výsek...

  OdpovedaťOdstrániť
 13. @Odowakar: Ďakujem za veršíky :-) U nás sa zase hovorí: slimáčik máčik vystrč rožky, dám ti masla na parožky....

  OdpovedaťOdstrániť
 14. Danielko, o počasí a létě, mi ani nemluv. Ale snad už to vezme nějaký konec. Meteorologové u nás hlásí od úterý do čtvtrtka, docela slunečno a vzestup teplot. Šnečky jsi nafotila parádně, s nimi to jde, ti jen tak neutečou a ani nedělají prudké pohyby. :-)) ;-)

  OdpovedaťOdstrániť
 15. Nasla jsi krasneho snecka a hezky vyfotila,rekla bych alespon doufam ze se u vas jeste udela teplo.

  OdpovedaťOdstrániť
 16. @Jarka: Ani dnešný deň nebol o nič krajší ako tie predošlé. Pršalo, bolo zamračené, ale približne pred hodinou vykuklo spoza mrakov na chvíľu aj slnko. Nezostáva nám nič iné len čakať na slnko ešte dva-tri dni. A k tým slimákom si poznamenala správne, že nerobia žiadne prudké pohyby, to je jediný tvor, ktorý sa mi nechá fotiť :-)

  @Ella: Aj u vás je toľko slimákov? Nemyslím teraz, ale v lete, keď je teplo a keď naprší. Okrem týchto ulitových je u nás premnožený taký hnedý slimák bez ulity, ten mi je veľmi nesympatický. Ale fotila som už aj toho, zatiaľ odpočívajú fotky v archíve. Niekde som čítala, že sa chystáš do Čiech, takže dúfam, že prídeš do leta a nie do jesene.

  OdpovedaťOdstrániť