streda 27. júla 2011

Kvety z mojej lodžie II. retro

Keď som tu koncom mája uverejnila článok o kvetoch z mojej lodžie, myslela som si, že vám budem pravidelnejšie prinášať fotografie z miesta pred mojou kuchyňou. Bohužiaľ, nemám aké. Väčšinu rastlín postihla nejaká choroba a tie mi všetky uschli. Aj cibuľoviny, ktoré som s radosťou a očakávaním na jar sadila, vykvitli len máloktoré. Ľaliu oranžovej farby som vám ukázala, gladiola kvitla iba jedna, no tú som ani nestihla odfotiť, tak rýchlo odkvitla. Pričinilo sa o to počasie, ktoré nám tu v posledných dňoch vládne. Aj kvetom chýba slnko, nielen nám ľuďom.  

Preto som sa rozhodla, že vám ukážem fotografie kvetov, ktoré spríjemňovali moju lodžiu pred niekoľkými  rokmi. Bolo to ešte v čase pred zatepľovaním nášho panelového domu. Mala som množstvo oleandrov, ktoré mi práve v tej zime, kedy sa u nás zatepľovalo, vyhynuli. Nemohla som ich totiž na zimu vyložiť na schodište, lebo bolo zapratané materiálom na túto činnosť.  Takže toto je už len spomienka. Spomienka na to, ako som si z každej dovolenky od mora priniesla nové a nové odrezky, takže moja zbierka sa pomaly a pekne rozrastala. Priznám sa, je mi za mojimi oleandrami ľúto. Zostal mi iba jeden, ktorý tú spomínanú zimu prežil vonku, ale len tak, že som ho musela radikálne orezať. Od toho času mi nekvitol. Ani vlani, ani toto leto. Je to ten bielej farby.










9 komentárov:

 1. Škoda tých oleandrov, fakt si mala peknú zbierku. Keď sme sa presťahovali, tak som dostala od mami dcérinho bývalého 3 statné oleandre. Dva mi vymrzli a po tejto zime začal odchádzať aj posledný - biely s jednoduchým kvetom. Ale po radikálnom zrezaní a dennom dohováraní sa prebral a aj zakvitol:-))

  OdpovedaťOdstrániť
 2. @Daniela: Vidíš!!! A toto som ja zanedbala. Nedohovárala som mu. Ale hneď dnešným dňom to napravím :-)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Ja so s kvetinkami pravidelne rozprávam. Pochválim ich a keď treba aj vynadám aj sa vyhrážam a vieš že to pomáha? - teda až na tie dva zmrznuté oleandre, ale vtedy bola fakt tuhá zima:-)) A to mediteránske záhradníctvo je na ľavej strane smer Devín pred kameňolomom (www.zreuz.eu)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Danielo, hm, ty byli opravdu krasne. Skoda, ze neprezili to zvelebovani Vaseho domu. Ja mam jeden, ktery taky loni cosi napadlo, mel takove bile flicky. Tak jsem jej hodne sestrihala a dala na terasu, kam moc nechodime. Po nejake dobe jsem zjistila, ze cely obrostl a zhoustl. Tak to bylo pozitivni prekvapeni. Pekny den, Katerina

  OdpovedaťOdstrániť
 5. @Daniela: O tom rozprávaní som už počula od viacerých ľudí. Ja si často moje kvietky obzerám, ale neprihováram sa im . Len tak v duchu konštatujem skutočný stav :-)

  @Katarine: Oleander je dosť háklivý kvet, ktorý veľmi radi napádajú škodcovia.Aj v prímorských krajinách som ich videla napadnuté škodcami, hlavne puklicami S tými som často bojovala aj ja. A s tým tvojím si urobila dobre. Budem rada, keď nám ho raz zakvitnutý ukážeš.

  Obom vám želám pekný deň!

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Pěkné květiny a co tomu říká květomluva?
  Oleandr obecný - Má milá, každý tě musí hned milovat!

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Ta tvoje lodžie musela být moc krásná, je velká škoda, že jsi o oleandry přišla. Měla už si jich pěknou sbírku, každý jinak barevný a všechny ti nádherně kvetly. Třeba, až ten bílý načerpá dostatek síly, zase pokvete. ;-)

  OdpovedaťOdstrániť
 8. @Odowakar: Ďakujem. Priznám sa, neverila som tomu a musela som sa o tom presvedčiť. A naozaj som našla niečo v tom zmysle. Na českej stránke:Oleandr obecný - Každý tě musí hned milovat a na slovenskej zase toto: V mojej duši si ty. Určite by som našla aj iné, ale viac som nehľadala.

  @Jarka: Bohužiaľ, je to všetko len minulý čas. Nie je to len tým, že mi vyhynuli oleandre, ale aj tým, že moja lodžia by potrebovala radikálny zásah, renováciu. A na tú nemám teraz financie.

  OdpovedaťOdstrániť
 9. To bola jedinecna zbierka ! Skoda ...

  OdpovedaťOdstrániť