štvrtok 21. júla 2011

Horúca farba kvetov


Vonku je príšerné počasie. Vôbec to nevyzerá na leto. Na to, že je dnes 21. júla, teplomer ukazuje len 15 °C, prší a fúka silný vietor. Pri takomto počasí si treba chvíle spríjemniť aspoň obrázkami vecí, ktoré nám navodia atmosféru slnečných dní. Mohlo by to byť ešte niečo príznačnejšie, ako napríklad táto rastlina? Trúbkovec, po latinsky Campsis radicans. Články s fotografiami publikovali už viaceré blogerky. Keďže mám v mojom fotoarchíve niekoľko fotografií tejto rastliny, dnes sa mi zdá práve najvhodnejší čas na ich uverejnenie.

Tým, že ja záhradu nemám, ako som to tu už niekoľkokrát písala, nevyznám sa natoľko v rôznych záhradných rastlinách. No všímam si ich v cudzích záhradkách, či v parkoch. Tento oranžový kvet som si prvý raz všimla na jednej dovolenke v Turecku. Veľmi často ho bolo vidieť v hotelových komplexoch, ako zdobil ich ploty. Už vtedy ma tvar a farba kvetu veľmi zaujala. Až po niekoľkých rokoch som si kvet začala všímať aj u nás. Možno ho ľudia pestovali aj skôr, ale ja som ho nezaregistrovala. Túto sezónu som si ho prvý raz odfotila na jednom cintoríne v centre mesta. Odvtedy som ho videla kvitnúť na viacerých miestach. 

Takže pokochajme sa krásou kvetov, ktoré mi pripomínajú horúci letný deň. Tieto sú sýtooranžové, ale už som ich videla aj vo svetlejšej oranžovej farbe a tiež aj žlté. Bohužiaľ, fotografie z nich nemám.

6 komentárov:

 1. Moc hezka kvetina ,sice ji nemam ale asi si ji koupim jen pro ni nejdriv budu muset najit dobre misto.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. @Ella: Už som pred chvíľou nechala link na jeden zaujímavý článok u babi Maňasovej, ale napíšem ho aj sem:
  http://kallima.sk/blog.php?article=10
  Ja ho mám zatiaľ v kvetináči na logii, v podstate ho mám len prvý rok. Dosť sa mi začal ťahať do výšky, tak som ho zostrihala, aby mu vyrástlo viac bočných výhonkov. Ty budeš mať podľa toho článku, ktorý ti posielam, vhodné podmienky na pestovanie :-) Miesta tam máte až až :-)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Milá Mimi, celkom náhodou som v blogových vodách zablúdil do Vašeho prístavu na Dunaji a našiel som tu niektoré krásne fotky a milé popisy. Tak posielam pozdrav do mesta na Dunaji, občas sem prídem pozrieť, čo pekného sa tu zase objaví.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. @zahradník na cestách: Ďakujem za návštevu a milý komentár. Ja váš blog poznám, aj keď som u vás nikdy nezanechala písomnú stopu. Určite to napravím.

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Taky už jsem si tohoto krásného květu všimla v parcích a roste i v naší Botanické zahradě. Tobě se podařily úplně nádherné snímky, líbí se mi i ten, kde je vidět hřbitov v pozadí. :-) Snímky, jsou zalité sluníčkem a mě už se po něm stýská, jela bych někam s foťáčkem na výlet a zatím sedím doma a dívám se, jak venku prší. :-(

  OdpovedaťOdstrániť
 6. @Jarka:Aj tu máme stále chladno. Práve som na balkóne, musela som si obliecť sveter, čo mi bolo zima. Ale zamračená obloha sa už roztrhala a je vidno aj modrú farbu. Dúfam, že to je predzvesť ďalších slnečných dní. Včera som bola vonku aj v daždi, ale nie dobrovoľne, musela som ísť. Vzala som si aj foťák a možno z tých včerajších ukážem zopár aj tu.
  Prajem ti pekný víkend!

  OdpovedaťOdstrániť