piatok 31. decembra 2010

Silvestrovské zamyslenie

Silvestrovské slnko pomaly zapadne za obzor. Nastane noc. Posledná v tomto roku a zároveň prvá v tom novom. Keď odbijú hodiny dvanástu, možno si niektorí budete vo veselej spoločnosti štrngať s pohármi šampanského a navzájom sa objímať a vrúcne želať všetko najlepšie. Zvonku bude počuť  hluk petárd a ohňostrojov. Nie je to práve najvhodnejšia chvíľa na to, aby sa človek zamyslel nad tým, čo odchádza a čo nové prichádza. Ja nemám túto chvíľu rada, preto si ani nepamätám, kedy som naposledy koniec roka a začiatok nového oslavovala. Už od detstva mi na rozhraní rokov býva skôr clivo ako veselo.


Teraz, o  niekoľko hodín skôr, ako to všetko prepukne, je práve vhodný čas na vyjadrenie vďačnosti za všetko dobré, čo nás postretlo v uplynulom roku, ale aj čas na uvedomenie si  premárnených príležitostí. Nie vždy nám totiž  všetko vychádzalo podľa našich predstáv, nie vždy sa nám podarilo splniť to, čo sme si predsavzali. Nič sa nedeje. Veď tým, že končí jeden rok sa vlastne nič nekončí, život ide ďalej a nové dni nám otvárajú možnosti na splnenie toho, čo sme nestihli skôr. Žiadne zbytočné predsavzatia si o polnoci nedávajme, na to je čas v hociktorý deň v roku. Zo zlých vecí si zoberme ponaučenie, veď každá chyba môže byť pre nás odrazovým mostíkom a naopak, každý úspech môže byť pre nás míľnikom. Pre mnohých koniec roka a začiatok nového neznamená nič viac, iba výmenu kalendára,  no mnohí si myslia, že práve otočením listu kalendára na prvého januára sa začína nový a lepší zajtrajšok.

štvrtok 30. decembra 2010

Tri srnky


Hľadáte ich na mojich fotografiách? Nevidíte ich? Veru ani ja. Z nasledovných riadkov sa dozviete, prečo to je tak.
 
Dnes som si urobila asi dvojhodinovú prechádzku k Dunaju. Vo chvíli, kedy som vychádzala z lesíka na hrádzu,  spomenula som si na jednu zimu, kedy bolo veľa snehu a trešťalo ešte viac, ako dnes. Boli sme sa prejsť s mojím bratom  a so švagrinou presne na miestach, ktorými som prechádzala. Vtedy nám splašene prebehli pred očami srnky. V duchu som si kládla otázku, prečo som odvtedy nemala také šťastie. Odkedy chodievam von s fotoaparátom,  nikdy som žiadnu srnku nevidela. Aj som si hneď odpovedala. V tých miestach je v posledných rokoch taký ruch, že by tam nemali pokoj. Veď aj dnes tam veľa majiteľov venčilo svojich štvornohých miláčikov.

Už som sa vracala smerom k sídlisku, keď som uvidela krík, na ktorom bolo ešte niekoľko šípok. Chcela som si ich odfotiť tak, aby kontrastovali s bielym snehom, ktorý bol okolo kríka ešte dosť zachovaný. Vtedy som si na snehu všimla, že sú tam bobky nejakého zvieratka. Dumala som, kto si tam asi urobil potrebu. Zajace? Srnky? Keďže sa v tom nevyznám, viac som sa tým nezaoberala. Ani šípky sa mi nepodarilo odfotiť, lebo mi došli už aj posledné baterky, ktoré som si z domu zobrala. Tá treskúca zima urobila s baterkami svoje, hoci som ich aj nosila v teple vnútorného vrecka bundy. Nepomohlo to, vydržali len veľmi málo.

pondelok 27. decembra 2010

Panny v roku 2011


Už máme pred sebou len štyri dni a rok 2010 sa skončí. Toto obdobie je práve vhodný  čas na hodnotenie, čo sme dosiahli, čo sme chceli dosiahnuť a čo sa nám nepodarilo. Ale život ide ďalej, pred nami je ďalších 365 dní a v nich šanca, aby sme sa pokúsili splniť to, čo sa nám tento rok  nepodarilo.  Dnes vám tu  prinášam správu o tom, ako by nám k tomu mali dopomôcť hviezdy.


ČO  ČAKÁ PANNY V ROKU 2011 ?

S novým rokom prichádzajú aj nové výzvy. Všetko si starostlivo naplánujte! Štart by mal byť skvelý, pretože budete mať podporu silného Marsu v Kozorožcovi. Podrží vás pri všetkom, čo budete chcieť urobiť. Na pomoc mu v polovici januára príde aj vaša vládnuca planéta Merkúr v Kozorožcovi, čo podporí váš triezvy odhad. Na vplyv Uránu v opozícii ste si už zvykli, takže vás zrejme nevyvedie z miery. Vo februárových dňoch sa môžu niektorí narodení ohriať milostnými vzťahmi, Venuša v Kozorožcovi vám dopraje stretnutie s niekým, kto je určite solídny. V marci vám asi pokazí náladu úbytok energie. Mars, planéta sily a expanzie, sa presúva do opozičného znamenia Rýb a počas apríla ho nasleduje nielen Venuša, ale i Neptún, takže v aprílovom období radšej neriešte partnerské otázky. Jar je obdobie, kedy všetko rozkvitá a májová nálada môže zastihnúť aj vás. Čakajte podporu viacerých planét vo vašom priateľskom znamení Býka. Bude to predovšetkým Venuša, Merkúr a Mars, ktorí vám prospejú vo všetkom, do čoho sa pustíte. Ich priazeň potrvá i v mesiaci jún, kedy naviac (5.6.) vstupuje „veľký dobrodinec" Jupiter do znamenia Býka. Ani počas leta nebudete riešiť žiadne väčšie pohromy, pomáhať vám bude Merkúr aj Venuša vo vašom znamení. I koniec prázdnin vás zastihne v dobrom rozmare a v septembri si budete chcieť vychutnať naplno neskorú dovolenku. V závere roka, v druhej polovici novembra a po celý december, budete mať Mars na svojej strane. Dokážete dokončiť svoje predsavzatia, ktoré ste si dali začiatkom roka.
Rada: Naozaj skvelé obdobie budeme mať v máji a začiatkom júna, vzťahové otázky môžete riešiť v auguste. V septembri sa pustite naplno do veci spojených s vašou prácou a kariérou.

nedeľa 26. decembra 2010

A že ja nemám komentáre?


Včera som uverejnila príspevok pod názvom   Aj vy si to necháte ujsť? , ktorý som dnes dopoludnia  prelinkovala na mojom profile na facebooku. Pred chvíľou mi prišlo oznámenie o tom, že ma čaká komentár k tomuto príspevku. Bola som zvedavá  od koho, no nedozvedela som sa, pretože bol anonymný. Už som tu raz anonymom odkázala, že ich príspevky uverejňovať nebudem. Prečo sa niekto hanbí podpísať pod vlastný názor? 
Keďže mám možnosť moderovania komentárov, môžem si s nimi naložiť tak, ako sama uznám za vhodné.Tentoraz anonymný komentár uverejním znovu, dokonca mu dám oveľa väčší priestor, ako by ho dostal pod pôvodným článkom. Zdá sa mi, autor komentára  vôbec nepochopil, o čo v texte išlo. Tu je jeho znenie:

Decembrová Viedeň

Začiatkom decembra som  jednu krásnu zasneženú sobotu strávila vo Viedni. O viedenských vianočných trhoch som písala TU. Teraz by som chcela ešte spomenúť ostatné miesta, ktoré sme s mojou bývalou kolegyňou Martou navštívili. Ona vraj vo Viedni nebola od čias, čo sa otvorili hranice, tak sa nechala mnou povodiť po miestach, ktoré som uznala za vhodné toho, aby ich videla.

Vlak, ktorým sme cestovali,  dorazil na viedenskú stanicu Südbahnhof okolo pol desiatej. Naším prvým cieľom vo Viedni bol palácový komplex Belveder nachádzajúci sa len kúsok od tejto stanice. Ja sama som toto miesto navštívila prvýkrát iba v júni tohto roku, kedy som bola na nočnom koncerte vo viedenskom  Schönbrunne. Keďže sa mi tam  v lete páčilo, chcela  som toto miesto ukázať aj mojej  priateľke. Z vrchného paláca Belvedere sme záhradou prešli k spodnému a tam na druhom konci sme vyšli na ulici Rennweg, kde len kúsok od Belvederu stojí chrám Salesianerinkirche, do ktorého sme nazreli aspoň cez sklenú výplň zamknutých dverí. Potom sme prešli spomínanou ulicou ešte kúsok smerom von od centra mesta, no keď sme už v týchto miestach nič zaujímavé nevideli, tak sme neďaleko ulice Fasangasse nastúpili na električku a tou sme sa odviezli dve zastávky späť smerom k centru mesta.


sobota 25. decembra 2010

Aj vy si to necháte ujsť?


Pýtate sa, že čo? No predsa raňajky! Raňajky za bývalých  0,30123 koruny? Aby to bolo jasnejšie, tak teda za 0,01 €. Na takéto lacné sviatočné  raňajky vás pozýva obchodný dom Ikea na druhý sviatok vianočný. 


Už ráno o siedmej otvoria pre prvých kúpychtivých  brány obchodného domu a do desiatej sa vy, čo ste šťastným majiteľom IKEA FAMILY karty, môžete najesť, nabrať síl, aby ste zvádli nákupnú horúčku v tomto obchode. Netvrdím, že by som doma nenašla miesto na policový diel o rozmeroch 37x37x142 cm za púhych 9,90 €, alebo by sa mi nezišiel vešiak na topánky za 0,99 € - miesta máme v byte málo, naozaj by bolo vhodné vymyslieť niečo na uskladnenie topánok a taký vešiak je celkom dobrý nápad. Určite by som si v ponuke zliav našla toho viac, ale nie je tam NIČ, čo by ma prinútilo vstať na druhý sviatok vianočný aspoň o šiestej, aby som sa na uvedenú otváraciu hodinu dostavila pred obchodný dom.

Musím sa pochváliť

 
Ako som pred týždňom na  INOM mieste písala, bola som na vianočných predajných trhoch v Inchebe. Okrem darčekov pre mojich blízkych som si tam pozerala aj veci pre seba. Neskončilo to len pozeraním, ale aj kúpením. Konečne som si po rokoch kúpila termotričko, ktoré chcem využívať hlavne pri cyklistike. Po viac rokov som sa zastavila pri stánku s touto bielizňou, no nikdy som sa neodhodlala vydať na seba toľko peňazí za obyčajné spodné tričko. No za poslednú cyklistickú sezónu som zistila, že také tričko by sa mi veľmi zišlo. 
Včera prišlo veľké prekvapenie pod stromčekom. Okrem iných darčekov som si našla aj súpravu termobielizne. Takže  môj aktívny životný štýl odteraz dopomôže rozvinúť bielizeň značky Authority. Moje telo bude udržiavať v teplotnej rovnováhe, bude odvádzať pot od tela a bude ho udržiavať v suchu a pohodlí. Ďakujem! K čiernemu tričku s krátkym rukávom mi teraz pribudla súprava s dlhými rukávmi a nohávmi :-)

štvrtok 23. decembra 2010

VianoceDúfam, 
že ste predvianočné prípravy 
zvládli
s ľahkosťou a v pohode.
Želám všetkým vám,
ktorí ste pravidelní návštevníci
mojich stránok,
ale aj tým, 
ktorí ste tu teraz náhodou,
aby ste samotné vianočné sviatky 
prežili
v radosti a v pokoji!

pondelok 20. decembra 2010

Nedeľné popoludnie

Ako som už včera spomínala TU, stihla som navštíviť posledný deň vianočných trhov v Inchebe. Keďže mi kvôli uzavretému Novému mostu nešiel autobus domov, tak som sa vybrala po vlastných.

Bola som aj zvedavá na cencúle, ktoré viseli spod kaviarne Ufo a ktoré boli príčinou uzavretia mosta, tak som sa najprv vybrala smerom k Dunaju. Pod most som prišla vo chvíli, keď už odstraňovali pásku, ktorá zabraňovala ľuďom vstup pod priestory kaviarne, hore na konštrukcii už nebolo po cencúľoch ani chýru. Nenapadlo mi, že tým pádom už otvoria aj premávku na moste, vybrala som sa ďalej domov peši.

Prešla som celý Sad Janka Kráľa a potom nadchodom nad diaľničný obchvat smerom domov. Keďže mi cesta trvala hodinu a pol, za ten čas sa menila obloha.  Mala som možnosť zdokumentovať všetko od sadania slnka za obzor až k zasvieteniu prvých pouličných lámp.

Dnes začíname posledný týždeň, ktorý vyvrcholí vianočnými sviatkami. Prajem Vám, aby ste tieto dni stihli všetko, čo ste si do Vianoc predsavzali.nedeľa 19. decembra 2010

Jej piesne sú nezabudnuteľné

Šansoniérka Edith Piaf by sa dnes dožila 95 rokov. Bohužiaľ, táto krehká osôbka už veľa rokov nežije. Zomrela 10. októbra 1963.


Edith Giovanna Gassion, sa narodila vlastne na ulici dňa 19. decembra 1915. Jej prvou postieľkou bola pláštenka policajta, ktorý   pomáhal jej matke pri pôrode. Matka bola pouličnou speváčkou, otec bol akrobatom a jeho arénou boli ulice na parížskych predmestiach.

streda 15. decembra 2010

Haribo macht Kinder froh

und Erwachsene ebenso

(Haribo robí radosť deťom a dospelým tiež)


Na tento reklamný slogan si včera spomenuli moji synovia, keď som im hovorila o tom, že firma, ktorá vyrába gumených  macíkov značky Haribo, oslavuje v týchto dňoch deväťdesiate narodeniny.


Či malý alebo veľký, pozná ich určite každý a každý ich má aj rád.  Práve 13. decembra 1920 vznikla na predmestí nemeckého Bonnu spoločnosť, ktorá prišla s nápadom, že  zo  sladkej želatínovej hmoty bude vyrábať cukríky v tvare malého medvedíka.  Po dvoch rokoch od vzniku firmy prišla na trh s cukríkmi  Haribo-Goldbär, vtedy pod menom Tanzbär (tancujúci medveď).

pondelok 13. decembra 2010

Od Lucie do Vianoc

V kalendári je dnes LUCIE. Poznáte nejaké porekadlá, ktoré sa viažu k tomuto dátumu? Vraj od Lucie do Vianoc, každá noc má svoju moc?  Veríte na strídžie povery? Praktizujete niektoré z nich? 


Priznám sa, asi ako 16-ročná som jednu z tých povier vyskúšala. Dozvedela som sa vtedy, že v tento deň by si dievča malo napísať na 12 lístočkov mená chlapcov a tie si treba uložiť pod vankúš. Každý deň sa mal jeden lístok odhodíť a ten chlapec, ktorého meno zostane na poslednom lístočku,  by sa mal stať jej vyvoleným. Pamätám si, že som mala dosť veľký problém, kde zobrať 12 chlapčenských mien. A matne si tiež spomínam, že mi vôbec nevyšlo meno toho, koho by som bola chcela :-)


Dnes je teda trinásteho decembra. Do Vianoc je presne toľko dní, koľko má rok mesiacov. Okolo tohto obdobia sú známe aj pranostiky, čo sa počasia týka. Podľa našich predkov signalizuje počasie týchto dní to, aké počasie nás čaká v tom ktorom mesiaci budúceho roka.

štvrtok 9. decembra 2010

Prvé kolo zimy

Netrvalo to celé ani desať dní. 
Ako prišiel, tak aj odišiel. 
Sneh. 
Najprv len tak bojazlivo spadlo niekoľko vločiek.
Vyzeralo to tak,
ako keby bola zem posypaná práškovým cukrom. 
O pár dní sa roztrhlo nebo a vysypalo sa ho z neho toľko, že biela perina prikryla celý kraj. 
Pekne to vyzeralo len chvíľu. 
Nemusím predsa hovoriť o tom, 
ako vyzerajú zasnežené cesty a chodníky, 
po ktorých chodia  znečistené autá, ľudia a ktoré sa posýpajú soľou. 
Po pár dňoch nebolo už treba ani soli, sneh sa začal topiť sám. 
Na záver ešte napršalo 
a po prvom snehu už nie je ani stopy.utorok 7. decembra 2010

Prečo nám stačili prskavky?

Musím sa nad sebou zamyslieť a vstúpiť si do svedomia. Vraj sa už správam ako stará nervózna dôchodkyňa, ktorej vadí ešte aj to, že si tu nejakí puberťáci celé popoludie vybuchujú s petardami, či pirátmi alebo ako sa to volá. To mi dnes povedal môj starší syn.


Každoročne sa opakuje to isté. Akonáhle príde neďaleký Lidl so svojou predvianočnou akciou zábavnej pyrotechniky, od tej chvíle počúvame výbuchy.  Že platí nejaké záväzné nariadenie, ktoré obmedzuje používanie pyrotechniky na jeden deň v roku? To nikoho netrápi. Ani chalanov, ktorí to považujú za bohovskú zábavu, ani ich rodičov, ani predajcov a asi ani učiteľov škôl, pred ktorými sa dnes partia týmto spôsobom zabávala.  Ako sa vlastne  tieto veci dostanú  do rúk pubertiakov, keď je predaj povolený až od 18 rokov?

nedeľa 5. decembra 2010

Ho ho hoo :-)


Niekoľko  dôvodov, prečo je čokoládový Mikuláš lepší ako muž:


Môžete ho maškrtiť aj pred matkou.

Je možné ho vrátiť, keď mu uplynula doba záruky.

Poteší vás, aj keď je mäkký.

Jesť ho môžete tak dlho, pokiaľ chcete vy. Nemusíte mu potom povedať, aký bol dobrý.

Nevadí mu, keď mu hryziete oriešky.

Je ľahké  ho dostať až 60 dní v roku.

Môžete ich mať viacerých naraz.

Keď ho budete jesť, nezobudíte suseda.

Urobí vás síce tlstou, ale nie tehotnou.

Je vždy brilantne oblečený.

Má extrémne dlhú tyč, ktorá je hore zatočená.

Od začiatku si nemusíte robiť žiadne ilúzie, lebo viete, že je vo vnútri  dutý.

Je ho dostať vo všetkých veľkostiach od 10 do 30 cm a to, čoho je príliš veľa, dá sa jednoducho odhryznúť.

Jeho rodina je presne tak isto sladká ako aj on. Prinajhoršom je horký, ale kvôli tomu netrucuje.

Futbal ho nezaujíma a sobie preteky televízia nevysiela.

Je plný vzduchu, ale nikdy negrgá.

Aj dole chutí dobre a nemáte potom žiadne vlasy v ústach.

Zaručene nie je ženatý, nemá deti a nespáva s vašou najlepšou priateľkou zatiaľ, kým vy pre neho  v meste  hľadáte darček.

sobota 4. decembra 2010

Viedenské vianočné trhy


Ako som už na inom mieste spomínala, už niekoľko rokov som túžila zúčastniť sa viedenských vianočných trhov. Aj napriek tomu, že Viedeň máme za rohom, túto svoju túžbu som si naplánovala splniť  až tento rok. Niekoľko dní som sledovala predpoveď počasia a podľa tej na dnes mal byť krásny slnečný zimný deň. Čiže čas, vhodný práve na zrealizovanie mojej túžby.


Najznámejší viedenský vianočný trh je ten pred radnicou. No vianočných trhov bolo vo Viedni niekoľko.  Hneď prvý, ktorý sme videli, ale nezažili, bol ten, ktorý bol v areáli palácového komplexu Belveder. Stánky boli zatvorené, ani sme nepátrali po otváracích hodinách.

streda 1. decembra 2010

1. december

Tak a máme ho tu. Prvý decembrový deň. Prvý deň posledného mesiaca v roku. Neviem, či aj vám, ale mne ten čas letí neskutočne rýchlo. Už len pár dní nás delí od Vianoc a potom od posledného dňa tohto roka. Ale nebudem to ešte viac urýchľovať. Užívajme si tieto dni najlepšie, ako vieme. Bude to obdobie najkratších dní, preto robme tak, aby sme aj napriek tomu stihli zažiť čo najviac.

A tu je trošku zimnej  atmosféry z nášho mesta.