nedeľa 30. mája 2010

Posmievačik


- Can you help us? We would like to know where is this statue.
- Unfortunately, I don´t know that statue. Where it should be?
- On Panska street.
- I´m sorry, we are on Panska street, but I really  don´t know where that statue is. Približne takýto dialóg sa odohral ešte niekedy koncom zimy, keď som sa raz ponáhľala vybaviť niečo v meste u bývalého zamestnávateľa. Pred Bibianou ma zastavili dvaja mladí ľudia, jeden z nich držal v ruke stránku formátu A5 z nejakého časopisu. Musela som si pretrieť oči, aby som vôbec poriadne videla, čo je na obrázku, pretože som si z kabelky nevytiahla okuliare. Ale ani to mi nepomohlo, vôbec som sošku , ktorá bola na obrázku, nepoznala. Po tom, čo som im bohužiaľ nevedela poradiť, som sa cítila sama pred sebou dosť trápne. Čo som to za Bratislavčanku, keď neviem poradiť turistovi? Ako som prechádzala spomínanou ulicou, snažila som sa mať oči otvorené dokorán, no tú sošku, ktorej fotografia bola na tej vytrhnutej stránke, som nikde neobjavila.

sobota 22. mája 2010

Dúhový pochod

Ráno sme sa v Bratislave prebudili do slnečného dňa, ale v priebehu dňa sa počasie často menilo. Okolo obeda sa rozfúkal  nepríjemný vietor a vyzeralo to tak, že prinesie aj dážď. Nevedela som sa rozhodnúť, či ísť niekde von, alebo zostať doma. Najprv som si po obede na chvíľu zdriemla, medzitým sa počasie zase vyjasnilo a okolo štvrtej som sa  vybrala do mesta. Na hrad. Tam sa tento víkend koná festival jedla.

No keď som pod Novým mostom vystúpila z autobusu, moje kroky neviedli na hrad, ale tam, kde bolo množstvo ľudí a policajtov. Na Hviezdoslavove námestie. Uvedomila som si, že dnes je ten deň, kedy sa v našom meste  koná už dlho avizovaá akcia -  Rainbow PRIDE Bratislava 2010.  Išlo o pochod za ľudské práva neheterosexuálnych ľudí. Na tribúne, ktorá bola postavená na námestí, prebiehalo práve vystúpenie nejakej speváčky. Zdalo sa mi, že na námestí bolo viac policajtov ako civilov. Až z neskorších večerných správ som sa dozvedela, že nakoniec naša polícia zlyhala, pretože došlo k stretu gejov a lesbičiek s extrémistami. Títo svoje zhromaždenie nemali nahlásené, tým pádom ani povolené. Do davu ľudí vraj hádzali kamene a dymovnice. Ja som medzi ľuďmi na námestí nevidela  nikoho v tangáčoch, nikoho s obnaženými genitáliami, nikto sa tam nesprával výstredne, nikto svojím správaním nepohoršoval okolostojacich. Aspoň tak to vyzeralo počas tej chvíle, ktorú som na námestí strávila.

streda 12. mája 2010

Cyklistika do Schlosshofu

Možno si ešte pamätáte, keď som tu niekedy v januári písala, že som bola na veľtrhu cestovného ruchu a že som sa tam zamerala na miesta v mojom okolí, na ktoré by som sa mohla vydať na bicykli. Jedným z tých miest, ktoré som si naplánovala navštíviť, bol rakúsky zámok Schlosshof s jeho nádherným rozľahlým parkom.


Hoci som termín môjho výletu trošku doplietla, nakoniec všetko dobre dopadlo a s viac ako hodinovým oneskorením som sa dopravila na dohodnuté miesto. Počasie bolo nádherné, aj keď fúkal vietor, bez ktorého by som sa bola radšej zaobišla.
V dedine Wolfsthal, prvej za slovensko-rakúskou hranicou, sme sa vydali po cyklistickom chodníku, ktorý nás mal priviezť do Hainburgu. No asi sme niekde niečo prehliadli, lebo namiesto na cyklistický chodník sme sa dostali do nejakého lesa a po dlhšej jazde sme došli až k Dunaju. Trvalo dosť dlho, kým sme sa odtiaľ vymotali. Prechádzali sme okolo golfového ihriska v Hainburgu a to som už vedela, že sme nezablúdili a že sa do Hainburgu predsa dostaneme. Tam sme na benzínke dofúkali moje kolesá a šliapali sme ďalej. Po moste sme prešli na druhú stranu a odtiaľ nás už značky doviedli až do Schlosshofu. 

pondelok 3. mája 2010

Čo mi na dnes povedali hviezdy

"Ak život nezačnete brať dosť vážne môžu vzniknúť vo vašom živote značné problémy. Pozrite sa realite do očí a nevyhýbajte sa povinnostiam. Veľké finančné rozhodnutia radšej odložte a snažte sa byť opatrnejší."

Už som niekoľko dní ignorovala môj horoskop, ktorý som si nechala z jedného  portálu posielať do mojej mailovej schránky. Horoskop mi chodí denne už niekoľko rokov, no v poslednej dobe som to robila tak, že som raz za čas neotvorenú poštu poslala rovno do koša. Dosť ma na tých horoskopoch okrem ich gramatickej stránky totiž štvalo (aj ten dnešný som skopírovala presne aj s chýbajúcou čiarkou v prvej vete) , keď mi tam vypisovali, že dnes zažijem niečo fantastické s partnerom, že dnes budem mať zase úspech v práci a podobné kraviny. Ešte aj mama mi pred pár dňami do telefónu citovala slová nejakého horoskopu a vybehla som na ňu s výčitkou, že prečo číta také blbosti .(Zase v ňom bolo o partnerovi).

nedeľa 2. mája 2010

Kvitnú orgovány

Vzduch týchto  prvých májových dní je nasýtený vôňou rozkvitných orgovánov. Ich vôňa ma opojila natoľko, že som si tri halúzky priniesla aj domov. Teším sa z pohľadu na vázu, do ktorej som ich vložila. Určite by ich vôňa omámila aj vás.