streda 14. júla 2010

Osvieženie pri fontánach


Určite budete so mnou všetci súhlasiť, že najlepší je v týchto horúčavách pobyt niekde pri vode. Ležať pekne v chládku pod stromami a nerobiť nič, len sa ísť občas ponoriť do príjemnej vody. No nie každý to môže urobiť. Práca a povinnosti nedovolia. Aj ja som musela ísť včera za povinnosťami do rozpáleného mesta. Šťastie, že vybavovačky netrvali dlho. Cestou na zastávku k môjmu autobusu som sa zastavila pri každej fontáne, okolo ktorej som išla. U nás v Bratislave ich máme celkom dosť.

Fontána pred MPSVR  SR na Špitálskej ulici. Škoda, aj keď je fontána na rušnej ulici, dobre by padlo, keby sa k nej dalo na chvíľu posadiť a vychutnať jemnú spŕšku vody. Namiesto lavičiek je obložená autami ministerských pracovníkov.
 
Fontána s levom pred Starou tržnicou - jedna zo starých fontán, ktorá bola zložená z niekoľkých iných fontán. Stĺp nesúci leva vraj pochádza ešte zo 17. storočia.

Fontána rytiera Juraja na Primaciálnom námestíŽena vylievajúca vodu z džbánu na Františkánskom námestí

Na Hlavnom námestí je renesančná Rolandova fontána, ktorú dal postaviť cisár Maximilián II. hneď po svojej korunovácii.
Pred budovou divadla na Hviezdoslavovom námestí je Ganymedova fontána


Na Hviezdoslavovom námestí je osvieženia v podobe vody z fontán viac. Ďalšou je jedna z najnovších fontán v meste, fontána pred hotelom Carlton. Tá je krásna aj večer, kedy hrá 
rôznymi farbami.Pod sochou Hviezdoslava je ďalšia - bazénik s vodou a s malými fontánkami a pozdĺž námestia sa tiahne ďalšia fontána, ponad ktorú sa dá prejsť malým mostíkom.


Prepotrebnými, hlavne v takých horúcich dňoch, aké sú aj teraz, sú aj pitné fontánky. Jedna z nich je tiež na Hviezdoslavovom námestí.Na mojej púti mestom bola posledná fontána Diany, ktorá je na opačnom konci Hviezdoslavovho námestia, neďaleko od Nového mosta, kam som išla na zastávku môjho autobusu. 


V našom meste je ešte veľa ďalších fontán . Určite sa k nim niekedy vrátim. 


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára