štvrtok 15. apríla 2010

Kaplnka v Petržalke

Už som v niektorom inom článku na tomto blogu písala, že v Petržalke bývam 32 rokov. Za toto obdobie som ju postupne spoznávala, hoci netvrdím, že poznám všetky jej zákutia. Aj v betónovom meste, či v králikárni, ako ju nazval jeden bývalý federálny činiteľ, sa dajú nájsť zaujímavé miesta.

Pozostatok starej Petržalky zostal aj neďaleko nášho domu, v lesoparku blízko dostihovej dráhy. Je to kaplnka približne z roku 1909. Z prameňov z literatúry V. Obuchová, Kaplnka pri dostihovej dráhe v Petržalke sa dá dozvedieť nasledovné:


"V roku 1809 počas veľkej povodni vraj na tomto mieste bol vyplavemý drevený kríž, ktorý postavili pri hájovni. Keď po čase spráchnivel, bol na jeho mieste vybudovaný v roku 1869 kamenný kríž, ktorého podoba je zachytená na pohľadnici okolo roku 1908. Pri ňom sa nachádzala jednoduchá drevená zvonica. Asi v roku 1909 Edmund Zandt postavil murovanú kaplnku v novogotickom štýle so zvonicou. Jej podobu zachytil fotograf na fotografii z roku 1930. Na kríži je nápis s textom – Na pamiatku roka 1809 od občanov Bratislavy, 1869. Kaplnka z hlavnej aj zadnej fasády je zachytená na  fotografiách z roku 1973, ktoré sa nachádzajú v oddelení dokumentácie MÚOP v Bratislave. Murovaný jednopodlažný objekt štvorcového pôdorysu, každá zo 4 strán má samostatnú striešku drevenej konštrukcie, na troch stranách sú do dvoch tretín akoby oporné piliere s kruhovým oknom a so šikmou strieškou, z jednej strany je kaplnka otvorená lomeným oblúkom. Na vrchu, kde sa spájajú 4 striešky sa týči zvonica drevenej konštrukcie so špicatou strieškou."2 komentáre:

 1. Liebe Daniela,
  auch Du hast ja auf Deiner Seite, schöne "Blütenträume" und ja ich komme sehr gerne, zum schauen und lesen. Jetzt versuche ich gerade herauszufinden, wie ich Dir meine Kommentare in Deiner Sprache übersetzen kann!
  Vielleicht haben wir Glück und es klappt!
  Wünsche Dir noch einen schönen Tag und
  ganz lieben Gruß

  Leider habe ich es noch nicht rausgefunden, aber ich werde mich erkundigen!
  Lilo

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Liebe Lilo,
  danke fuer deine liebe Worte. Wenn du willst deinen Kommentar in der slowakische Sprache schreiben und dabei Google Uebersetzer verwenden, leider, der funktioniert nicht gut. Die Uebersetzungen sind schrecklich. ich hoffe, dass du meine Beiträge verstehst, mein Deutsch ist nicht so gut.

  Wuensche dir einen schoenen Tag und endlich auch die Sonnenstrahlen.
  LG Daniela

  OdpovedaťOdstrániť